Gece Korkuları

“Kapıyı aç! Kapıyı aç! Git! Anneeee!!!”

Hülya Hanım yine yataktan fırladı ve oğlunun yanına koştu.  Deniz, yatağında oturmuş, kan ter içinde bağırıyordu.  Gözleri kapalıydı, annesinin geldiğinin farkında bile değildi.  Annesi her zaman olduğu gibi yine oğluna sarıldı, onu yatıştırmaya çalıştı.  Artık onu uyandırmak için uğraşmanın, korkulacak bir şey olmadığını söylemenin hiçbir işe yaramadığını biliyordu.

“Oğlumun bu kadar korkmasına neden olan şey ne?” diye düşündü yeniden. Aklına belli bir neden gelmiyordu.

Deniz, bu sene yuvaya başlamıştı. Ancak her sene yuvaya başlayan binlerce çocuk vardı. Ertesi gün gidip yuva öğretmeniyle konuşmaya karar verdi. Hülya Hanım, akşam eve döndüğünde, kafasında bazı şeyler şekillenmeye başlamıştı. Deniz, okula başladığı gün kendinden büyük bir çocuk, onu şaka amacıyla korkutmuş ve Deniz de korktuğunu belli etmemek için umursamaz davranmıştı. Anlaşılan öbür çocuk da, Deniz’in bu durumdan hoşlandığını zannetmiş ve “şakalarına” devam etmişti.

Hülya Hanım, yuva öğretmeninin duruma el koymasının yanında, Deniz’i bir psikoloğun da görmesinin yararlı olacağını düşünmüş ve bir randevu almıştı.

 

Gece Korkuları Nedir?

Gece Korkuları; çocuğun gece, uyanmış gibi göründüğü durumlarda, alışılmışın dışında davranışlar sergilemesi durumudur. (Örneğin,kalkıp dolaşma, aşırı derecede korkma gibi) Genellikle 3-5 yaşlarındaki erkek çocuklarda görülür.

Gece korkularının türleri olmamakla birlikte, onları kabuslardan ayırt etmek çok önemlidir. Kabuslar uykunun hafif dönemlerinde ortaya çıkarken, gece korkuları daha derin uykuda ortaya çıkar. Kabusta kişinin bilinci yerindedir, hatırlayabilir; gece korkuları hatırlanmaz.

 

Gece korkularını tanıyabilmek için şu noktalara dikkat etmek gerekir:

 • Aniden uyanıyormuş gibi görünme. (Çocuk uyanık gibi görünür, ancak derin uykudadır)
 • Aşırı korku, panik, veya alışılmışın dışında davranışlar
 • Hızlı kalp atışları
 • Bağırma veya ağlama
 • Terleme
 • Olayla ilgili hiçbir şey hatırlamama
 • Tamamen uyanamama
 • Yatıştırılıp uykuya dalmada zorluk

Gece korkularının kalıtımsal bir yanı olduğu düşünülse de, ortaya çıkmasında duygusal etkenler büyük rol oynar. Çocukların çoğunda, gece korkuları kendiliğinden geçse de ciddi durumlarda bir uzmana başvurmak yarar sağlayabilir.

Gece korkuları çok sık ortaya çıktığında, çocuğu kontrol etmek çok zorlaştığında ve gece korkuları ile belli stres durumları arasında bir bağlantı kurulduğunda bir uzmana danışmakta yarar vardır.
Çocuğun kendi kendine yardım etmesinden ziyade anne-babanın yapabileceği şeyler de söz konusudur:

 • Çocuğun yaşamındaki stres odaklarını mümkün olduğunca azaltmaya çalışmak.
 • Çocuğun uykuya geçiş zamanını düzenli hale getirmek.
 • Çocuk gece korkuyla uyandığında, uyandırmaya çalışmayın; sadece ona sarılarak alçak bir sesle yatıştırmaya çalışmak.
Etiketler alışılmışın dışında davranışlar Anne aşırı derecede korkma Aşırı korku baba Çocuk derin uyku Gece korkuları Gece Korkuları Nedir Hızlı kalp atışları Kabus kalkıp dolaşma panik stres