DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü

Sosyal Sorumluluk Projeleri

1999 Marmara Depremi

DBE, 1999’da Marmara Bölgesi’nde yaşanan deprem sonrasında bölgedeki yardım çalışmalarına destek olmak  amacıyla maddi manevi her alanda tüm kadrosu ile seferber olmuştur. Deprem bölgesinde yapılan her türlü hizmet Türk Psikologlar Derneği (TPD) çatısı altında yapılmıştır. Aynı zamanda sivil toplumu da destekleyen DBE, daha sonraları TPD için finansal kaynak oluşturmak için de gönüllü hizmetler vermiştir. Depremden sonra yaşanan krizlerde de DBE üzerine düşen sorumluluğun bilinci ile hareket etmiştir. Afyon depreminde, Hatay’da yaşanan sel felaketinde, HSBC ve diğer bombalama olaylarında DBE gönüllü olarak psikolojik hizmetler vermiştir.

 

Travma Seminerleri

1999 – 2001 arasında Türk Psikologlar Derneği’ne kaynak yaratmak amacıyla DBE uzmanları TPD adına birçok  okula, şirkete, kuruma psikolojik travmayla ilgili seminerler ve eğitimler vermiştir. Eylül 2001’de Taksim  Meydanı’nda yaşanan bir bombalama olayı sonrasında mağdur kişilerden ulaşılabilenlere ulaşılıp gönüllü psikolojik hizmet sunulmuştur. 2002’de Afyon’da yaşanan depremde de uzmanlarımız TPD ile birlikte ertesi gün olay yerine ulaşıp oradaki ilk düzenlemeleri yaptıktan sonra psikolojik destek süreçlerine başlamışlardır.

 

Hatay Sel Felaketi

Hatay sel felaketinde yine Türk Psikologlar Derneği bünyesinde DBE uzmanları selden etkilenen mağdurlarla  çalışmışlardır. Uzmanlarımız, HSBC ve İngiliz Konsolosluğu bombalamaları sonrasında ise öncelikle TPD bünyesinde hem konsolosluk hem de HSBC çalışanlarına yönelik psikolojik destek çalışmalarına katılmışlardır. Daha sonra DBE Taksim’de İngiliz Konsolosluğu etrafında bombalamada zarar görenlere yönelik bir çalışma yürütmüştür. Bireylerle görüşülüp orada desteğe ihtiyacı olduğunu tespit edilen kişiler davet edilmiş, onlarla grup çalışmaları ve arkasından da takip çalışmaları yapılmıştır.

 

HSBC ve İngiliz Konsolosluğu Bombalanması

Uzmanlarımız, HSBC ve İngiliz Konsolosluğu bombalamaları sonrasında ise öncelikle TPD bünyesinde hem konsolosluk hem de HSBC çalışanlarına yönelik psikolojik destek çalışmalarına katılmışlardır. Daha sonra DBE  Taksim’de İngiliz Konsolosluğu etrafında bombalamada zarar görenlere yönelik bir çalışma yürütmüştür. Bireylerle görüşülüp orada  desteğe ihtiyacı olduğunu tespit edilen kişiler davet edilmiş, onlarla grup çalışmaları ve arkasından da takip  çalışmaları yapılmıştır.

 

THY Krize Müdahale

DBE 2003’te THY ile Krize Müdahale konulu bir çalışma programı yürüttüğü sırada Diyarbakır’da bir uçak kazası meydana gelmiştir. DBE uzmanları İstanbul’da ilk müdahalelerin koordinasyonunda yer almışlardır. Ertesi gün olay yerine ilk uçakla giden uzmanlarımız destek sürecine orada da devam etmişlerdir. Dönüşte tüm bu süreçte görev almış THY çalışanlarına gönüllü psikolojik destek hizmetleri verilmeye devam edilmiştir. Yürütülen projeye dahil olmayan bu müdahalelerde DBE tamamen sosyal sorumluluk bilinci ile hareket etmiştir.

 

THY’nin 2009 yılında meydana gelen Amsterdam’daki uçak kazasında DBE Travma Ekibi tarafından “Krize   Müdahale” çalışması yapıldı. DBE uzmanlarından oluşan Krize Müdahale ekibi, uçak kazası sonrası mağdur aileler ve diğer THY personeline psikolojik destek verdi.

 

DBE ülkemizde yaşanması muhtemel felaketlerde mağdurlara ve yakınlarına psikolojik destek vermeye her zaman hazırdır.

 

Redhouse Kidz Projesi (2006- 2007)

Amaç: Çocuk kitapları hazırlayan yayınevine, yeni basacakları kitaplar hakkında yaş gruplarını belirlemek ve kitap içeriklerinin uygunluğu hakkında görüşler ve önerilerde bulunmak.

 

Uygulama: Yurtdışında daha önce yayınlanmış çocuk kitapları tüm Davranış Bilimleri terapistleri tarafından incelenip değerlendirilmiş, uygun görülenlerin basılmasına onay verilmiş ve okuyucu kitlesi yaş gruplarına ayrılmıştır.

 

0-18 Vurursan Kırılır! (2005 -2006)

Amaç: Çocuk istismarını ve çocuk haklarını ele alan bu sitede, çocuk gelişimi ve karşılaşılabilecek sorunlar konusunda bilgilendirici yazılar yazmak.

 

Uygulama: Çocuk ve gençte normal gelişim, bu dönemlerde karşılaşılabilecek sorunlar, sorunlara yaklaşım modelleri alanlarında, daha çok anne-babalara yönelik bilgilendirici yazılar hazırlanmış ve bu yazılar belli aralıklarla sitede yayınlanmıştır.

 

Eğitim Kurumlarına Seminerler

Amaç: Anne-babalara ve öğrencilere yönelik bilgilendirici seminerler.

 

Uygulama: 2005 yılından bu yana Enstitü’müzün Çocuk ve Genç Bölümü terapistleri tarafından verilmiş olan seminerlerin listesini aşağıda bulabilirsiniz:

 

20 Aralık 2005 tarihinde Özel Tarhan Koleji Anne-Baba Okulu Seminer Programına “Kişilik ve Benlik Gelişimi” konusunda seminer verilmiştir. 9 Mart 2007 tarihinde Özel Eyüboğlu Eğitim Kurumlarının düzenlediği Kariyer Günlerinde öğrencilere mesleği tanıtan bir seminer verilmiştir.

 

Bilgi Paylaşım Toplantıları

Amaç: Psikoloji alanında çalışan profesyonellere, öğrencilere, anne ve babalara bilgilendirici ücretsiz toplantılar.

 

Uygulama: 2004 yılından bu yana Enstitümüzün Çocuk ve Genç Bölümü tarafından verilmekte olan Bilgi Paylaşım Toplantılarının listesini aşağıda bulabilirsiniz:

 

Ergenler/Kişilik Özellikleri/Meslek Yönelimleri ve Bu Konuda Rehberlik Yapma
Dışavurumcu Sanat Terapisi
Çözüm Odaklı Terapi Teknikleri
Okulun Vazgeçilmez Beşlisi “Dikkat, Okuma, Yazma, Matematik, Sosyal Beceriler”
Bireysel Görüşmelerde Fikir Satışı, Karşılıklı Kazanç Durumu
Yaratıcı Düşünme ve 6 Şapkalı Düşünme Tekniği
“Zor Çocuklar” : Belli Bir Tanıma Sokulamayan Ancak “Farklı” Olan Çocuklar
Konuşma Bozukluklarına Yaklaşım
Yaşamın Kaçınılmaz Terslikleri ile Başedebilen Pozitif Çocuklar
“Bebeğimi Beklerken” Anne Adayları için Eğitim ve Etkileşim Grupları
Çocuklarda Bilişsel Davranışçı Yaklaşımlar
Öğrenme Bozuklukları
Hızlı ve Etkin Okuma
Hiperaktif Çocukların Anne ve Babalarına Yönelik Eğitim Programı
Boşanma ve Çocuk
Davranış Bozuklukları
Ergenlik
Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocuk ve Ebeveyni

 

Afyon Depremi

DBE uzmanları TPD ile birlikte ertesi gün olay yerine ulaşmış ve ilk düzenlemeleri yaptıktan sonra psikolojik destek süreçlerine başlamışlardır.

 

Tayland Tusunami Felaketi

Emre Konuk EMDR-HAP bünyesinde gönüllü olarak Tayland ve Kamboçya’ya gitti ve orada bulunan terapistlere EMDR eğitimi ve süpervizyonu verdi. Terapistlerin bölgede çalışma sisteminin kurulması ve bütün bu çalışmalara finansman sağlanması için girişimlerde bulundu.

 

Güngören Bombalama Olayı

İstanbul Güngören’deki bombalama olayının ardından, daha önce DBE tarafından eğitilen civar Kadın Sağlığı merkezi terapistlerinin sunduğu psikolojik destek hizmeti ve EMDR uygulamaları DBE terapistleri tarafından koordine ve süpervize edildi.

 

Çocuk ve Genç Destek Merkezi

“Çocuk ve Genç Destek Merkezi” projesinin hedefi 12-15 yaş arası cinsel istismara uğramış 100 çocuğa psikolojik destek sağlamakta ve bu çocukları ile ailelerini topluma kazandırmaktadır. DBE’nin bu projede yüklendiği görev ise; bu çocuklara psikolojik destek verecek 45 profesyonele EMDR ve stratejik aile terapisi eğitimlerini ve süpervizyonlarını vermektir.

Etiketler 0-18 Vurursan Kırılır 1999 Marmara Depremi Afyon Depremi Bilgi Paylaşım Toplantıları DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü Eğitim Kurumlarına Seminerler Hatay Sel Felaketi HSBC ve İngiliz Konsolosluğu Bombalanması Redhouse Kidz Projesi sosyal sorumluluk THY Krize Müdahale Travma Seminerleri