Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri

Felsefi Danışmanlık

Felsefi Danışmanlık

Bilgece yaşam için (Philosophical Counselling - Philosophical Counsellor) Felsefi Danışmanlık

Felsefi Danışmanlık, hayatınıza yön vermenize ve sorunlarınızı kendi ideal ve inançlarınız doğrultusunda anlayıp çözümlemenize yardımcı olur. Artık filozoflar da insan sorunlarını çözmeye yardımcı olmaya başladılar.

Sokrat'ın "Değerlendirilmiş Yaşam" olarak tanımladığı, bilgece bir hayatı kurup, sürdürmek ister misiniz?

Felsefi danışmanlık (Philosophical Counselling); Felsefi Danışman (Philosopical Counsellor) kökleri ilkçağda bulunan ve günümüzde hızla büyüyen, hayatı anlamaya ve değerlendirmeye yönelik, sorunları çözmede kullanılan yeni bir disiplindir.

Deneyimli bir felsefecinin, özellikle; değerler çatıştığında, bir problemin nedenlerinin bulunması bir çıkmazda tekrarlandığında, ya da hayatın beklenmedik bir şekilde anlamsızlaştığı durumlarda, kişinin düşünmesine yardım etmesini içerir.

"Sokratik iletişim" zor konularda derinlemesine düşünebilmenizi sağlayarak, fikirlerinizi belirgin bir şekilde geliştirmeniz için özenli ve etkin bir destektir. Bu iletişim, her hangi bir konuda sizi ikna etmeyi hedeflemez, tersine, kendi inançlarınız hakkında daha berrak, daha derin ve daha çeşitli fikirlere ulaşmanızı ve bunları göz önünde bulundurarak sorunlarınızı çözmenizi, yaşamınızı yönlendirmenizi hedefler.

Gizliliğe önem veren, etkin ve dönüştürücü, yüksek nitelikli profesyonel bir felsefeci, yardımı ile uygulanan felsefi danışmanlık, gereğinde ilişkileri kolaylaştırmak amacıyla, e-posta, telefon ya da size uyan herhangi başka bir yöntem aracılığıyla da uygulanabilir.

Felsefi danışmanlık ne değildir?

Bir psikoterapi türü değildir, varoluşa dair bilinmezleri, bilmeceleri psikolojik sorunlara indirgemez. Asla danışanların nevrotik ya da hasta olduğunu varsaymaz, yaptığı çalışma bir tedavi değil, soruna bir çözüm getirmektir. İnsanların tüm sorunları psikolojik kayaklı değildir, yaşamın getirdiği belirsizliklerden ortaya çıkıyor olabilir. Felsefi danışmanlığın getirdiği dinamik etkileşim ise, önemli ve köklü konular üzerinde açık ve net  bir şekilde düşünülmesini sağlar. Depresyon, kuruntu eğilimleri gibi, profesyonel bir psikiyatristin alanına giren konulara değinmez, geçmiş travmalarla ya da çocukluk yaralarıyla ilgilenmez, danışanın şu anki sorunları, varsayımları ve değerlerini soruya vurur.

DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü'nden felsefi danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Randevu almak için tıklayınız.

İçeriği Paylaş:

Benzer İçerikler:

Cinsel Terapi

Çok sayıdaki araştırmanın değerlendirilmesinde her üç kişiden birinin cinsel yaşamının herhangi bir döneminde en az bir cinsel işlev bozukluğu yaşadığını ...

Bireysel Koçluk

Bireysel Koçluk, kendinizi tanımanızı, yapabileceklerinizi keşfederek potansiyelinizi açığa çıkarmanızı sağlar. Böylece, iş veya özel hayatınızdaki ...

Bireysel Terapi

Bireysel terapide, danışan, terapistin kendisiyle birebir ilgilendiği seanslara girer. Bu, danışan ve terapistin birlikte çözebileceği problemler için...

Felsefi Danışmanlık

Bilgece yaşam için (Philosophical Counselling - Philosophical Counsellor) Felsefi Danışmanlık Felsefi Danışmanlık, hayatınıza yön vermenize ve...