Öz-disiplini Öğrenmek İçin 10 Adım

Öz-disiplini Öğrenmek İçin 10 Adım

Merve ile Tanışın!

Merve ofiste düzenlenen Tatil Partisi’ndeki tatlıların bulunduğu masaya doğru yürüdü. “Bu parti çok sıkıcı”, “ama neyse ki bol çikolatalı pasta var” diye düşündü. Merve ikinci dilim pastayı tabağına koyarken, içinden gelen başka bir ses de şöyle dedi “Aa, gerçekten mi? Azıcık kendini kontrol edemez misin? Herkes iki dilim mi yedi? Senin neyin var böyle?!”

Merve, bütün insanlık için ortak olan, kendi içinde bir savaş veriyor: yapmaması gereken bir şeyi yapmamak için mücadele etmek. Herkeste olduğu gibi bu mücadelenin içine bir de güçlü bir kendi kendini suçlama, kendine yöneltilmiş öfke eklenir.

Merve bunun gibi iç mücadele verdiği her an, aslında kendine zarar veriyor. Güçlü olduğunu kabul etmek yerine kendini zayıf görüyor ve kendi kendini aşağılıyor, bu da kendine olan saygısını yavaş yavaş azaltıyor.

Eğer Merve yalnızca ne için mücadele verdiğini bilseydi, daha pratik bir yaklaşım sergileyebilirdi. Bununla düzenli olarak çalışabilirdi; bunu acı verici bir şekilde güçsüzlük olarak görmek yerine, öğrenilecek bir beceri olarak görebilirdi. Eğer Merve bilseydi, aşağıdakileri uygulardı:

Öz-disiplini Öğrenmek için 10 Adım

 1. Bunun sizin suçunuz olmadığını fark edin. Güçsüz ya da kusurlu değilsiniz, kendinizi suçlamayı bırakın.
 2. Bunu çözülmesi gereken basit bir problemden fazlasıymış gibi görmeyin. Bu, kendinize öğretmek zorunda olduğunuz basit bir beceridir.
 3. Mücadele ettiğiniz belirgin bir problemi seçin. Merve aşırı tatlı yeme problemini seçti.
 4. Çok belirgin olan bir hedef belirleyin. Merve’nin ki: “Birden fazla dilim tatlı yemeyeceğim.”
 5. Günlük kendinizi izleme kağıdı oluşturun.
 6. Birine hedefinizi söyleyin. Bir eşe, arkadaşa ya da terapistinize. Hedefi paylaşmak onu daha gerçek hissettirir. Merve kocasına ve yakın arkadaşına söyledi.
 7. Başardığınız her anı izleme kağıdınıza işaretleyin ve kendinizle gurur duyun.
 8. Başarısızlığın her öğrenme sürecinin içinde olduğunu kabul edin. Başarısız olmak sorun değildir. Önemli olan becerilerinizi geliştirmek için denemeye devam etmektir.
 9. Başarısız olduğunuzda, izleme kağıdınıza yazmak için kendinizi sorumlu tutun. Neden başarısız olduğunuzu, şefkatle, keşfedin. Bir sonraki sefere farklı olarak ne yapabilirsiniz? Buna odaklanın ve kendinizi suçlamaktan ve güçsüz hissetmekten vazgeçin.
 10. Öncelikle bir problemi ele alın. Bu problem üzerinde çalışın ve başarılı olun! Merve tatlılarla ilgili olan problemini çözmeden önce diğerleri ile çalışmaya başlamayacak.

8. ve 9. numaraları sık sık ve yeniden okuyun. Çünkü öz-disiplini geliştirmenin anahtarı sorumluluk ve şefkatin arasındaki doğru dengedir.

Aşağıda öz-disiplin ile ilgili kısa özet halindeki bilgileri bulabilirsiniz:

 • Öz-disiplininizi geliştirme ile mücadele içinde olma bir güçsüzlük ya da karakter kusuru değildir.
 • Öz-disiplin iki kısımdan oluşur: yapmak istemediğiniz şeyleri kendinize yaptırmanız ve kendinizi yapmak istediğiniz şeyi yapmaktan alıkoymanız.
 • Bu her iki kısım da birer beceridir, ne daha fazlası ne de daha azıdır.
 • Öz-disiplin bir beceri olduğu için herkes tarafından öğrenilebilir!
 • En iyi durum senaryosunda, bu becerileri ebeveynlerimiz bizi çocukluğumuz süresince disipline ederken onlardan öğreniriz.
 • Birçok ebeveyn, en iyi niyetli olanlar bile, bu becerileri çocuklarına yeterince iyi öğretme konusunda başarısız olurlar (Çocukluk Dönemi Duygusal İstismarı).
 • Eğer çocuklukta öz-disiplinin iki becerisini özümsememişseniz, bunları kendinize bir yetişkin olarak öğretebilirsiniz.

Kaynakça : Webb, J. (2014). Ten Steps to Learn Self-Discipline | Childhood
Emotional Neglect [Web log post]. Retrieved, from http://blogs.psychcentral.com/childhood-neglect/2014/11/ten-steps-to-learn-self-discipline/

Çeviri: İlkem Coşkun, Psikolog, BA – Düzenleyen: Güliz Altınbaşak, Psikolog, BA

İçeriği Paylaş:

Benzer İçerikler :

Yeme Alışkanlığını Düzenlemek Sigara Bırakmaktan Zor

Daha zayıf ve sağlıklı olmak isteyen binlerce insandan, egzersiz programlarını aksatmayan, diyetisyenlerinin sözünden çıkmayan, rejim reçetelerini ellerinden...

Pasif-Agresif Kişilik Bozukluğu Nedir?

Hayatımızın normal akışında, sosyal olmanın, çalışmanın, hayatta kalabilmenin doğal bir şartı olarak duygularımızı, düşüncelerimizi, ihtiyaç ve isteklerimizi ...

Aşk Evliliği

Aşkın büyüklüğü ve yoğunluğu, uzun süreli ve doyumu yüksek bir beraberliği garantiler mi? Maalesef hayır. Büyük aşkla bir araya gelmiş kişilerin bir zaman ...

İlişkinizde Bağlantıyı Güçlendirmenin 7 yolu

İlişkinizi İyileştirmek İçin İLK Tamir Edeceğiniz Şey BUDUR Eşinizin yanındayken hiç kendinizi ince buz üstünde yürüyormuş gibi hissettiniz mi? Eşiniz, siz ...

İlginizi Çekebilir :

Sigara Strese Neden Olur mu?

Sigara içmek ile stres arasındaki ilişki uzun zamandır tartışma konusu olmuştur. Sigara içen yetişkinler, sigaranın rahatlamalarına yardımcı olduğunu...

İlişkinizde Bağlantıyı Güçlendirmenin 7 yolu

İlişkinizi İyileştirmek İçin İLK Tamir Edeceğiniz Şey BUDUR Eşinizin yanındayken hiç kendinizi ince buz üstünde yürüyormuş gibi hissettiniz mi? Eşiniz, siz ...

Ensest

Ensest, evrensel ve ötedenberi süregelen bir yara olup, biyolojik anlamda kan bağı olan aile bireyleri arasındaki ilişki olarak tanımlanabilir....

Yeme Alışkanlığını Düzenlemek Sigara Bırakmaktan Zor

Daha zayıf ve sağlıklı olmak isteyen binlerce insandan, egzersiz programlarını aksatmayan, diyetisyenlerinin sözünden çıkmayan, rejim reçetelerini ellerinden...