“KOÇLUK BECERİSİNE SAHİP LİDERLERİN DAVRANIŞ ÖZELLİKLERİ”

Koç gibi liderler

 

Liderlik zor zanaat…

Lider olmak birçok şapkaya sahip olmayı ve bu şapkaları da duruma göre, yerine göre takabilmeyi gerektiriyor.

Liderlikle ilgili birçok tanım yapılabilir, siz de bu güne kadar pek çok tanım duymuşsunuzdur, hatta kendiniz de tanımlamalar yapmışsınızdır, internete yazsanız pek çok tanımlama çıkar karşınıza; kime lider denir? En iyi lider özellikleri nelerdir? İyi liderler ne yapar? Lider kimdir, nedir?

Yine de kısaca şöyle tanımlayabiliriz galiba: Liderlik kişilerin başarılı olması ve başkalarını da başarılı kılması demektir. Liderlik bir rütbe olmanın ötesindedir: kim olduğumuz, ne başardığımız ve bunu nasıl yaptığımızdır.

Peki liderlerin sahip olması gereken şapkalardan biri olan koçluk becerisine sahip liderler nasıl oluyor? Koçluk becerisini; kişilerin istedikleri şeyleri elde etmeleri için, işi onların yerine yapmadan ya da onlara ne yapmaları gerektiğini söylemeden, onlara destek olmak diye özetleyebiliriz.

Liderlere bir de bu şapkayı giydirmeye niye ihtiyaç duyduk?

Yeni kuşaklar iş hayatına katılmaya başladıkça iş hayatının ihtiyaçları, yaklaşımları farklılık göstermeye başlıyor. Uzun zamandır Y Kuşağı çalışanların özelliklerine adapte olmaya çalışırken artık Z Kuşağı çalışanları da konuşmaya başladık.  Yeni kuşakların performanslarının en etkin şekilde yönetilmesinde koçluk yaklaşımının olumlu etkilerini görmeye başladık.

Hem çalışan bağlılığı hem de duygusal zekaya sahip liderlik için nöro-bilimde yapılan çalışmalar, başarılı kurumlar oluşturabilmede ve çalışanlardan en yüksek verimi almada, koçluk yaklaşımını sergileyen liderlerin değerini ortaya koyuyor.

Yapılan çalışmalar, koçluk becerileri gelişmiş, duygusal zekâyı etkin şekilde kullanabilen liderlerin çalışma ortamında bağlılık ve aidiyet duygusu yaratabildiklerini, çalışma ortamında verimliliği ve inovasyonu sağlayabildiklerini gösteriyor.

Yani iyi bir liderden beklediğimiz pek çok becerinin yanı sıra bir de liderlik ettiği kişileri, ekiplerin koçluk yaklaşımıyla desteklemelerini bekliyoruz.

Koçluk becerilerine sahip liderlerin öne çıkan, onu diğerlerinden ayıran davranış özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Duygusal zekası gelişmiş; yani öz farkındalığı, öz yönetimi, sosyal farkındalığı yüksek ve ilişki yönetimini çok iyi yapan
  • Kişilerin/ekibinin yeteneklerini, sınırlarını bilen ve buna göre görevlendiren ve geliştiren
  • Başkalarının katkılarını kabul eden
  • Güven ve etkiyi yayan
  • Ortaklıklar ve etkin ekipler inşa eden
  • Kültürel değişimi yaratan ve sürdüren
  • Diğerlerini önyargısız bir şekilde dinleyen
  • Grubun problem çözeceğine güvenen
  • Kaynaştıran ve yaratan

Yorumlar

Yorumlar

Etiketler Bir Yönetici Olarak Koçluk Bireysel Koçluk Koçluk Yönetici Koçluğu Yöneticilere Koçluk Egitimi