İSTİSMAR EDİLDİĞİNİZ VE ŞİDDET GÖRDÜĞÜNÜZ BİR İLİŞKİDEN SONRA İYİLEŞMENİN YOLLARI

Yakın zamanda istismar edildiğiniz bir ilişkiyi sonlandırdıysanız zaten yapılması gereken en zor işi başarmışsınız demektir: Ayrılmak! Psikolojik ve fiziksel olarak yaralar aldığınız bir ilişkinin ardından yeniden iyi hissetmeniz zaman alabilir. Bu süreçte iyileşebilmeniz ve önceliklerinizi yeniden belirleyebilmeniz için sizlerle bazı yollar paylaşacağız.

Birçok istismar şekli vardır. Kendinizi koruyabilmeniz için öncelikle bunları çok iyi biliyor olmanız gerekir:

 • Duygusal
 • Fiziksel
 • Sözlü
 • Cinsel
 • Finansal
 • Dijital istismarlar

Bu tür istismarlara maruz kaldığınız bir ilişkinin ardından bir dizi yoğun duygu ile baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Unutmayın ki bunlar sürecin doğal bir parçasıdır ve sadece sizin başınıza gelmiyor. Ayrılıktan sonra aşağıdaki duygulardan bazılarını veya hepsini yoğun bir şekilde yaşıyor olabilirsiniz.

 • Eski sevgilinizi özleyebilirsiniz.
 • Kendinizi çok yalnız ve soyutlanmış hissedebilirsiniz.
 • İlişkiye geri dönmeyi düşünebilirsiniz.
 • Kendi başınıza karar veremediğinizi fark edebilir ve paniğe kapılabilirsiniz.
 • Anksiyete ve depresyon gibi rahatsızlıkların belirtilerini yoğun bir şekilde yaşayabilirsiniz.
 • Bağımsız ve özgür hissetmek size ağır ve korkutucu gelebilir.
 • İlişkiden kurtulsanız dahi kendinizi sürekli tehlikede hissedebilirsiniz.
 • Travma Sonrası Stres Bozukluğu(TSSB) belirtileri yaşayabilirsiniz.

Tüm bunların yanında tabi ki pozitif duygular yaşıyor da olabilirsiniz. Kendinizi büyük bir savaşın sonunda hayatta kalmayı başarabilmiş biri olarak özgür ve güçlü hissedebilirsiniz. Bazı günler verdiğiniz kararlardan emin ve mutlu hissederken bazı günler üzüntülü ve endişeli olabilirsiniz ve her şeyi yeniden sorgulamaya başlayabilirsiniz. Tüm bunların sürecin bir parçası olduğunu unutmamalısınız.

Peki İyileşmek Ne Kadar Sürecek?

Bir insan istismar edildiği bir ilişkiden kurtulmaya çalıştığında aklına gelen ilk şey zaten iyileşmek değildir. Kendi dünyasında büyük bir mücadele içindedir. Her insanın deneyimi farklı olduğu gibi iyileşme biçimi ve süreci de farklıdır.

Nasıl İyileşebilirsiniz?

İyileşme süreci doğrusal ilerlemez. Yani inişli çıkışlı, kimi zaman geriye doğru gittiğiniz, düştüğünüz ve yeniden kalktığınız günler, haftalar ve hatta aylar geçirebilirsiniz. Bu dönemde uygulamanızda fayda gördüğümüz bazı stratejik adımları sizlerle paylaşıyoruz.

Güvende Olduğunuzdan Emin Olun

Şiddet gördüğünüz veya istismar edildiğiniz bir ilişkiyi bitirdikten sonra güvende olduğunuzdan emin olmadığınız sürece hiçbir zaman hayatınıza yeniden odaklanmanız mümkün olmayacaktır. Ayrıldığınız kişinin sizi hiçbir şekilde rahatsız edemeyeceğinden emin olmalısınız. (Sanal platformlar da dâhil olmak üzere) Bu süreçte güvenliğinizi sağlayacak kurumlardan yardım almanız gerekiyorsa mutlaka almalısınız. Tüm bunlar size hayatınızın kontrolünü yeniden elinize aldığınızı hissettirecek.

Sınırlarınızı Belirleyin

Uzmanlara göre ilişki sırasında olduğu kadar ilişkinin sonrasında da sınırlar koymak önemlidir. Kendi ihtiyaçlarınız ve sınırlarınız hayatınızda var olan her şeyden çok daha önemlidir. Elbette bu, başkalarının haklarını ve sınırlarını ihlal etmek anlamına gelmiyor. İhtiyaçlarınızı ve çizdiğiniz sınırları ifade ederken açık bir iletişim kurmalısınız. İlişki sonrasında ihtiyacınız olan zaman ve alana sahip olabildiğinize emin olun. Bunun için gerekirse sosyal medya hesaplarınızdan eski partnerinizi silebilirsiniz. Eski partnerinizin sosyal medya hesaplarınızdan size erişemeyeceğini bilmek zaman içinde hayatınıza yeniden odaklanabilmenizi kolaylaştıracaktır ve size kendinizi daha güvende hissettirecektir.

Öz Bakımınızı ve Kendinize Duyduğunuz Sevgiyi Hayatınızın Merkezine Koyun

Öz bakım ve öz sevgi insanlar için hayati önem taşırlar. Çünkü bunlar olmadan hayatını sürdüren kişiler, istismara uğradığı bir ilişkiden kurtulmuş olsa bile başka bir istismarcının kurbanı olmaya çok açıktırlar. Düşüncelerinizi ve duygularınızı tanıyabilmek için kendinize zaman ayırın. Günlük tutmak bu noktada işinize yarayabilir. Ayrıca eskiden sahip olduğunuz ve yapmaktan keyif aldığınız hobilerinize yeniden dönüş yapabilirsiniz ya da yeni hobiler edinebilirsiniz. Sevdiğiniz yakınlarınızla daha çok vakit geçirmeye çalışın.

Güçlü Bir Destek Ekibi Oluşturun

Yukarıda bahsettiğimiz süreçleri tek başınıza yaşamak zorunda değilsiniz. Bu süreçte desteğe ihtiyaç duymanız çok doğaldır ve mutlaka sevdiklerinizden destek almalısınız. İyileşme sürecinde destek görmek size kendinizi çok daha güçlü ve “hayatta” hissettirecektir. Aileniz, arkadaşlarınız, terapistiniz gibi kişiler bu harika destek grubunun parçaları olabilir. Özellikle istismara maruz kalınan bir ilişkide kişi, ailesinden ve arkadaşlarından soyutlanmış olabilir. Onlarla yeniden bağlantı kurmak çok iyi hissettirecektir. Sizi duygusal olarak destekleyebilir, benlik duygunuzu yeniden kazanmanıza yardımcı olabilirler.

İstismar İle İlgili Kendinizi Eğitin

İstismarın ne olduğunu ve ilişkilerinizde hangi sınırların var olması gerektiğini anlayabilmeniz, sadece romantik ilişkiler için değil hayatınızın her anında, kurduğunuz tüm ilişkiler için çok önemlidir:

 • İstismara uğradığınızı gösteren işaretler nelerdir?
 • İnsanlar istismara uğramalarına rağmen neden o kişiye âşık olur?
 • İnsanlar sağlıksız ilişkileri bırakmamakta neden ısrarcıdırlar?
 • Taciz ve istismar hayatın farklı anlarında hangi koşullarda başınıza gelebilir?

Tüm bunlarla ilgili araştırmalar, okumalar yapabilirsiniz. Alanında uzman danışmanlardan yardım alabilirsiniz.

İleriye Bakın

Kalabalık bir sokakta geri geri yürüyerek ulaşmak istediğiniz yere gitmeye çalıştığınızı hayal edin. Hatta bu küçük canlandırmada elinizden tutan ve önünü görebilen güvendiğiniz bir arkadaşınız da size eşlik ediyor olsun. Arkadaşınız size ne kadar yardımcı olmaya çalışsa da bir noktada mutlaka bir yerlere çarpıp, düşebilirsiniz. Çünkü geriye bakarak yürüyorsunuz. Lütfen geçmişe saplanmak yerine önünüzdeki gelecek günlere odaklanarak yaşamayı kendinize hedef edinin. Geriye bakarak ileriye gitmeniz mümkün değildir.

Maalesef, istismara uğradığınız bir ilişkiden sonra iyileşmenin ne kadar zaman alabileceğini söylemek mümkün değil. Ancak güvenli bir yaşam alanı oluşturmak, kendini sevmeye çalışmak, bir terapistten destek almak, sınırlar koyabilmek, destek gruplarına katılmak ve istismarın ne olduğuyla ilgili bilinçlenmek gibi adımlar iyileşme sürecini mutlaka hızlandıracaktır. Elbette size zarar veriyor bile olsa sevilen bir kişiyi terk etmek kolay değildir. Bu yüzden bu süreçte kendinizi sert bir şekilde eleştirmekten ve kendinize kızmaktan vazgeçin. Unutmayın ki yalnız değilsiniz. Zaman içinde iyileşecek ve kendinizi çok daha güçlü hissedeceksiniz.

 

KAYNAK
Mandriota M., (7 Eylül 2021). How toHealAfter an AbusiveRelationship. PsychCentral.

DBE Yetişkin ve Aile Psikolojik Danışmanlık Merkezi
Bizi Arayın  Terapistlerimiz

İçeriği Paylaş:

Benzer İçerikler :

Yorgunluk yönetimi

Yorgunluk yönetimi nedir? Yorgunluk ve kronik yorgunluk farklı mı? Yorgunluk yönetiminden kasıt, kronik yorgunluk yönetimi mi? Yorgunluk ile kronik ...

Evlilikler neden yürümez?

Başarısız bir evliliği iyileştirmek enerji ve zaman gerektirir. Ama, bu gerçekleştirilebilir ve bu makale de bu konuda yardımcı olacaktır. Bütün ...

MEDYANIN İNSAN BEYNİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

“Bundan önce yapılmış yüzlerce klinik araştırma, dijital dünyanın depresyon, kaygı ve saldırganlığı artırdığını gösteriyor. Hatta video oyunlarıyla çok ...

Birbirine Eklenmiş (Patchwork) Aileler

Acaba bütün dünya gün gelip birbiriyle akraba mı olacak?  Günümüz toplumlarına ve yani aile yapılarına bakıldığında bu çok da uzak bir olasılık gib...

İlginizi Çekebilir :

Depresyona Girmemek için Bunları Yapın!

Düzenli egzersiz yapmak sadece beden değil, ruh sağlığı için de önemli. Kendiniz için birşey yapıyor olmak bile iyi hissettirmeye yeter. Düzenli uyumak, ...

Kavga Etmeyin - Mutlu Olun

Biz insanların yaptığı en zor şey muhtemelen bir başka insanla uzun süreli bir ilişki yürütmektir. Bir partnerle kurduğumuz ilişki, çocuklarımızla ya da ...

“Anne Beyni” Farklı Mı Çalışır?

Hamilelik sırasında kadınların beyinlerinde, onları anneliğe hazırlamaya yardımcı olacak önemli değişiklikler meydana gelir. Odaklanma güçlüğü, unutkanlık gibi ...

Boşanma Sonrası Süreçte Adaptasyon

Boşanmayı “medeni bir şekilde atlatmak” dost kalmak anlamına gelmemektedir. Boşanmada eşiniz ile ilişkinizi sürdürmeme hakkınız her zaman vardır. ...