Emre Konuk

Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Derecesi’ni Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümünden alan Konuk, Aile Terapisi eğitimini MRI Mental Research Institute, Palo Alto-Kaliforniya’da yaptı. Aynı enstitüde Brief Therapy Center’da terapist olarak çalıştı.

1985’te Türkiye’ye dönüşünde psikoterapi mesleğini Türkiye’ye yerleştirmek amacıyla DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü’nü kurdu. Psikoterapi eğitimi veren, araştırmalar yapan, bilgi üreten Enstitü bireylere, ailelere psikoterapi hizmeti vermekte, kurumlara ise insan kaynakları alanında ölçme değerlendirme, eğitim hizmeti sunmaktadır. Enstitünün bir başka amacı da, Türkiye’de sivil toplum hizmetlerinin yaygınlaşmasını, kurumsallaşmasını sağlamaktır.

Konuk, 1993-2003 yıllarında Türk Psikologlar Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyeliğini, 1998-2000 yıllarında Başkanlığı’nı ve 1999-2002 yılları arasında da Projeler Koordinatörlüğü görevlerini yürüttü.

1999’dan beri altyapısını oluşturduğu ve 2010 yılında resmi olarak kurulan EMDR Türkiye Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

2012 yılında kurulmasını sağladığı ÇATED Çift ve Aile Terapileri Derneği’nin bir dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapmış olan Konuk şu an bu derneğin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.

DBE, Psikolojik Danışmanlık çalışmalarında, Kısa Süreli Terapiler çerçevesinde, Çözüm Odaklı Terapi, EMDR Terapisi, Çift ve Aile Terapisi modellerini temel almaktadır. Travma Sonrası Stres Bozukluğu (PTSD), Kompleks Travma, Erken Dönem Travmalar, Kişilik Bozuklukları, İlişki Problemleri ve Performans Geliştirme alanlarında çalışmaktadır.

DBE, 35 yıla yakın psikoterapi deneyimini, insan kaynakları alanında, kurumsal danışmanlık çalışmalarında, organizasyonların gelişim ve değişiminde etkin olarak kullanmaktadır. Son dönemlerde çalışan memnuniyeti ve bağlılığı ile verim, karlılık, satış sonuçları arasındaki ilişkiye yönelik “Verimli İş yeri Müdahale Programları” geliştirmiş, değişik pozisyonlarda yüksek performans gösteren profiller üzerinde araştırmalar yapmıştır. Emre Konuk, halen terapistler ve kurumsal danışmanlardan oluşan ekibinin bu alanlardaki çalışmalarını yönlendirmekte, yeni vizyonlar geliştirmekte ve liderlik koçluğu yapmaktadır.

Emre Konuk, DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü ve Türk Psikologlar Derneği İstanbul Şubesi Başkanı olarak, 17 Ağustos 1999 Marmara depreminde, EMDR Institute- HAP Humanitarian Assistance Programs eğitmenleri ile Türk terapistlerinin, Travma Terapisi konusunda eğitim alabilmeleri için bir işbirliği anlaşması yapmıştır. Sosyal Sorumluluk* bilinciyle büyük bir sayıda Türk Psikolog, Psikiyatrist, Psikolojik Danışman ve Sosyal Hizmet Uzmanı’nın HAP (Humanitarian Assistance Programs) eğitmenlerinden EMDR Terapisi ve Travmaya Müdahale Eğitimleri alarak, alanda faaliyet göstermelerini sağladı. 1999’dan bu yana yurt dışından gelen HAP eğitmenlerinin de katkılarıyla, “Temel EMDR Travma Eğitimi”’ni Türkiye’ye yerleştiren DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü, Türkiye’de 3000’e yakın Psikolog, Psikiyatrist, Psikolojik Danışman ve Sosyal Hizmet Uzmanı’nın Travma Terapisti olmaları için gereken eğitimleri almalarını sağlamıştır. Emre Konuk, 2012 yılında EMDR Europe ve EMDR Institute’dan, Akredite EMDR Eğitmeni unvanını aldı. Konuk ve ekibi, son 20 yılda yetişen Psikolog, Psikiyatrist, Psikolojik Danışman ve Sosyal Hizmet Uzman ile pek çok felakete ve terör olaylarına travma terapisi müdahalesinde öncü rol oynadı. Humanitarian Assistance Programs (HAP) bünyesinde Türkiye’de ve Tayland’da, Filistin’de, Kamboçya’da, Kenya’da ve Lübnan’da terapistlerin eğitimini ve “Travmaya Müdahale” organizasyonlarını yürüttü.

Her yıl EMDR Avrupa ve EMDRIA Kongrelerinde ekibi ile birlikte yaptığı EMDR çalışmalarını sunan Konuk, 2014 ve 2015 yılında EMDR Avrupa İnsani Yardım Programları (HAP) ödülünü, Araştırmada Mükemmellik Ödülünü ve EMDR ile ilgili bilimsel araştırmaları için de, EMDR Research Foundation tarafından verilen EMDR Araştırma Fonu Ödülü’nü (EMDR Research Grant Award) aldı.

Psikoterapi mesleğinin Türkiye’de oturması için önemli katkı sağlayan Emre Konuk Bilgi Üniversitesi’nde Çift ve Aile Terapisi sertifika programını organize etmiş ve Koordinatörlüğünü yapmıştır.

Ekibiyle birlikte DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü’nde Çocuk ve Ergen, Yetişkin ve Aile Psikoterapileri ile Psikoterapi mesleğine destek veren eğitim, süpervizyon ve araştırma geliştirme çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca DBE Kurumsal Gelişim Merkezi’ndeki ekibiyle birlikte şirketlere Kurumsal Danışmanlık ve Lider Koçluğu hizmetleri vermektedir.

Son yıllarda ülkemizde yaşanan doğal afet, terör gibi toplumsal olaylarda EMDR Derneği Başkanı olarak mağdurlara EMDR Travma İyileştirme Grubu Gönüllüleri ile birlikte psikoterapi desteği verilmesinde aktif görev almıştır.

50 yıldır Psikoterapi mesleğinin gelişimi için sürekli çalışan Konuk şu an RSY Ruh Sağlığı Yasası’nın TBMM’den geçmesiyle ilgili tüm çalışmalarda Bakanlık ve Kamu Kurum ve Kuruluşlarının davetlisi olarak aktif görev almakta ve bu çalışmaların yürütülmesinde elinden gelen desteği vermeye devam etmektedir.

Sosyal Sorumluluk Projeleri

Ağustos 1999 : Marmara depremi mağdurlarına psikoterapi desteği
Mayıs 2001 : Hatay’daki sel felaketi mağdurlarına psikoterapi desteği
Eylül 2001 : Taksim Meydanı’nda yaşanan bombalama olayı mağdurlarına psikoterapi desteği
Şubat 2002 : Afyon depremi mağdurlarına psikoterapi desteği
Ocak 2003 : Diyarbakır’da meydana gelen uçak kazası mağdurlarına psikoterapi desteği
Kasım 2004 : HSBC ve İngiliz Konsolosluğu’na yönelik bombalama saldırıları mağdurlarına psikoterapi desteği
Ocak 2005 : Emre Konuk, EMDR-HAP tarafından Tayland Tsunami afet bölgesinde, Tayland’daki çalışmaları organize etmekle görevlendirildi.
Kasım 2005 : Emre Konuk, bu tarihten itibaren Filistin ve Lübnan’da düzenlenen EMDR I. ve II. Düzey Eğitim ve Süpervizyon’larına gönüllü facilitator (danışman) olarak katıldı.
Temmuz 2008 : İstanbul Güngören’deki bombalama mağdurlarına psikoterapi desteği
2008-2009 : İstanbul Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren 30 kadın sağlık merkezinde ruh sağlığı hizmeti veren 60 kişiye EMDR Eğitim ve Süpervizyonları verildi.
Şubat 2009 : THY Amsterdam Uçak Kazası mağdurlarına psikoterapi desteği
Nisan 2010 : DBE, EMDR-HAP ve YMCA Filistin işbirliği ile Iraklı Kürt terapistlere EMDR II. Düzey eğitimi verildi.
2011-2012 : Van Depremi’nden sonra EMDR-HAP Van’da çalışan profesyonellere EMDR I. ve II. Düzey Eğitimleri ve süpervizyonu verildi.
2013 : Kilis Suriye Mültecileri Kampında mağdurlara psikoterapi desteği
Haziran 2014 : Dernek Başkanı Emre Konuk EMDR’ın gelişimine yaptığı katkılar ile EMDR Avrupa Kongresi’nde 25. yıl HAP – İnsani Yardım Programları ödülünü aldı.
2014 : Suriyeli mültecilerle çalışan ve Irak, İran, Suriye ve Filistin gibi Arap ülkelerinden gelen uzmanlara İstanbul’da EMDR I. ve II. Düzey Eğitimleri verildi. Bu proje, EMDR-HAP Türkiye ve DBE ile EMDR- HAP Avrupa YMCA Filistin tarafından ortaklaşa desteklenmiştir.
2014 : Soma’da meydana gelen maden kazası mağdurlarına psikoterapi desteği
2015 – 2016 : Tüm Türkiye’de gerçekleşen bombalama olayları sonrası mağdurlarına psikoterapi desteği
2016 : Atatürk Hava Limanı Bombalama olayı ve 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında mağdurlara psikoterapi desteği
2017 : İstanbul Reina Saldırısı mağdurlarına psikoterapi desteği
2017 : İzmir Adliyesi Saldırısı mağdurlarına psikoterapi desteği
2017 : Ayvacık Depremi mağdurlarına psikoterapi desteği
2017 : Şehit Ailelerine psikoterapi desteği
2018 : Pencereden Düşen Gencin yakınlarına ve arkadaşlarına psikoterapi desteği
2018 : İran’da Düşen Özel Özel Uçakta Hayatını Kaybedenlerin Yakınlarına psikoterapi desteği
Ocak 2020 : Elazığ Depremi mağdurlarına psikoterapi desteği
Mart 2020 : Koronavirüs ile yakın temasta bulunan sağlık çalışanlarına veya ekip üyelerine, Koronavirüs’ten etkilenen vatandaşlarımıza doğrudan hizmet veren tüm çalışanlara (Sağlık Çalışanları, Emniyet, Belediye, Kızılay, İtfaiye, Kriz yönetiminde görev alan yöneticiler, çalışanlar, gönüllüler vs.) ve Koronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına online platformlar üzerinden psikoterapi desteği

Terapistlerimiz:

Altuna Türkoğlu

Uzman Psikolog Altuna Türkoğlu Lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümünde onur derecesiyle tamamlamıştır. Lisans eğitiminin...

Birgül Gülen

Birgül Gülen, 2009 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olup sonrasında ‘Klinik psikolog’ ünvanını aldı. Gaziantep ...

Ceren Başak Araz

Lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi’nde onur derecesiyle tamamlamıştır. Yüksek lisans eğitimini Okan Üniversitesi’nde Klinik Sağlık ...

Didem Altay

Uzmanlık alanı çocuk, ergen ve yetişkin olan Dr. Didem Altay, Simon Fraser Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunudur. Klinik Psikoloji yüksek lisansı sonrası ...

Duygu Semiz

Klinik Psikolog Duygu Semiz, Uludağ Üniversitesi Fen – Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümünden 2005 yılında mezun olmuştur. 2021 yılında İstanbul...

Emre Konuk

Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Derecesi’ni Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümünden alan Konuk, Aile Terapisi eğitimini MRI Mental Research ...

Erkin Ünalan

Uzman Psikolog Erkin Ünalan, Pertevniyal Lisesi’nden mezun oldu. Bir dönemi Belçika’daki Gent Üniversitesi’nde olmak üzere İstanbul Bilgi...

Feryal Tükel

Uzman, Birey, Çift ve Aile Terapisti Feryal Tükel, İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans Programının ardından, İstanbul Bilgi...

Gülşah Özen

Klinik Psikolog Gülşah Özen, Lise öğrenimini Belçika’nın Sint-Guido-Instituut Lisesi’nde tamamlamış, üniversite öğrenimine yine Belçika’da ...

İnci Canoğulları

İlk, orta ve lise öğrenimini Bursa’da tamamladıktan sonra lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümünde onur derecesiyle...

Mustafa Çetinkaya

Mustafa Çetinkaya, Yeditepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden onur derecesi ile ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden de yüksek onur ...

Zeynep Zat

Uzman Psikolog Zeynep Zat, Psikoloji lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde alarak buradan derece ile mezun olmuştur. Eğitimi süresince gösterdiği ...