İntihara Yönelik Düşünceler

Ebeveynler, çocuklar, eşler ve sevilen kişiler için hiçbir şey, önem verdikleri birinin intihara yönelik düşünceleri dile getirmesi kadar korkunç değildir. Böylesine korkunç bir şeyi düşünmelerini bile derhal harekete geçerek engellememiz gerektiğini hissederiz. "Neden?" sorusunun içimizi kemirdiğini hissederiz.

Sevdiğimiz birini ölüm dolayısıyla kaybetmek hoş olmayan bir düşüncedir. Önem verdiğimiz bu insanın ölümü hayata tercih etmesi fikri ürkütücüdür. Bir yandan kendimizi o insanın iyi olmasıyla sorumlu tutarken diğer yandan bu konuda bir şey yapamamanın korkunç çaresizliğini yaşarız.

"Neden?" Sorusunun Cevabını Bulmak

Yaşamak için bunca sebep varken bir insan neden intihar etmek ister? Bunun cevabı şudur: Birçok insan öyle büyük bir acı çekiyor veya öyle zor koşullar içinde yaşıyor ki yaşamının artık yaşamaya değmediğini hissediyor. Sevilen bir kişinin ölümü, işini kaybetme, bir ilişkinin nihayete ermesi gibi önemli yaşam geçişlerinde yani insanlara kendilerini yenilmiş, çaresiz, incinmiş ve aciz gibi hissettiren durumlarda intihara yönelik düşünceler oluşabiliyor.

Hayat kalitelerinde düzenli bir düşüş deneyimlemekte olan diğer bazı insanlar bunun için kendilerini suçlayabiliyor ve kendilerinde bir yanlışlık olduğunu düşünebiliyorlar. Kendilerini ne kadar suçlarlarsa; başarıya ulaşmayı, arkadaşlara sahip olmayı, eğlenceyi de o derece hak etmektediklerini düşünüyorlar. Geleceği umutsuz olarak algılıyorlar. Diğerleri ise yanlış gitmiş olan küçücük şeylerin içine öyle bir gömülüyorlar ki, kendilerini boğuluyor gibi hissediyorlar.

Bütün bu insanlar öyle bir acı ve sızı dünyasında yaşarlar ki ölüm artık korkutucu olmaktan çıkar ve en kolay çıkış yoluymuş gibi görünmeye başlar.

Uyarıcı İşaretler Nelerdir?

"İntihara eğilimli tipik kişi" diye bir şey yoktur. Ancak, bir insanın ciddi olarak intiharı düşündüğünü gösteren bazı davranışlar vardır. Bunlar, şunları içerir:

  • İntihar etmekten bahsetmek ve zihnin ölümle ve ölmekle meşgul olması
  • yemek ve uyumakta zorluk çekmek ve fiziksel görünümde dikkat çekici değişiklik
  • İş, okul veya hobilere olan ilgi kaybı ve sosyal aktiviteler, arkadaşlar ve aileden elini eteğini çekme,
  • Davranışlarda ciddi değişiklik, sıklıkla ne olabileceği umurunda değilmişçesine gereksiz risklere girme,
  • Alkol ve uyuşturucu kullanımında artış,
  • Ölüme hazırlık işaretleri; cenaze düzenlemeleri yapma veya değerli mülklerin dağıtımını yapmak,

Bu eylemlerin herhangi bir kombinasyonu, kişinin yaşamla mücadele etmekte olduğu ve intiharı bir seçenek olarak düşündüğü konusunda hem ailesini hem de arkadaşlarını, alarma geçirebilir.

Ne Yapabilirim?

Önem verdiğiniz bir kişi intihardan bahsettiğinde yapabileğiniz en önemli şeylerden biri, sakin olmak ve o kişiyi dinlemektir. Unutmayın, intihar eğilimli hisseden kişiler kendilerini etraftan soyutlarlar ve bu yüzden de onlarla iletişim kurmak çok önemlidir. Onları konuşmaya cesaretlendirmenize ve sonra da dikkatle dinlemenize ihtiyaç duyarlar. Aklınızda bulundurmanızda fayda olan diğer şeylerse şunlardır:

Açıkça ve doğrudan intihar hakkında konuşun. "İntihar", "kendini öldürmek", ve "ölü" sözlerini hakikati ifade eden bir şekilde kullanın.

Yargılayıcı olmayın ve kişinin duygularını kabul edin; aynı fikirde olmasanız bile. Yaşamaya neden devam etmeleri gerektiği veya intiharın doğru veya yanlış olması gibi konularda tartışmaya girmeyin. Savunmalarınız bir işe yaramayacak ve intihara eğilimli kişiyi de sizden uzaklaştıracaktır.

İlgi gösterin ve desteğinizi verin. Kişinin size, gizlilik konusunda söz verdirmesini engelleyin. Sizden böyle bir şey istemeleri haksızlık olur.

Bir kişi size intiharı düşündüğünden bahsettiğinde, yardım isteyebileceğiniz kişileri düşünmeye başlayın. Kişiye yardım adına ilk anda çok şey yapabilirsiniz, ama durum tamamen tek başınıza başa çıkabileceğinizden çok daha fazla tehlikelidir. En iyi yardım kaynağınız sonuçta bir akıl sağlığı uzmanı olacaktır. Bu uzman da çoğunlukla intihara eğilimli kişinin ihtiyacı olan yardım konusunda bilgi ve eğitimi olan bir terapisttir.

Nasıl Bir Terapi?

Öncelikle terapist, intihara eğilimli kişiyle konuşacak ve o hikayesini anlatırken dikkatle dinleyecektir. Kişinin ne kadar intihara eğilimli olduğunu anlamak için bir test yapılabilir. Kişiden ayrıca, yardım istemeden intihar etmeyeceğine dair söz vereceği bir "intihar yok kontratı" imzalaması da istenebilir. Terapist, durumun fazla tehlikeli olduğunu hissederse, intihara eğilimli kişinin şimdilik güvende olması için kısa dönem hastaneye yatırılmasını önerebilir.

Terapist, intihara eğilimli kişiye kendine has problemleri olan ayrı bir birey olarak davranacaktır. Bu bir kaç şekilde başarılabilir; bazıları intihara eğilimli kişilerle grup olarak görüşürken, bazı terapistler kişiyi görüşmeye yalnız olarak alır. Evlilik ve Aile Terapistleri hem bireyle hem de ailesiyle terapi seansları yürütürler. Bir çok intihara eğilimli kişinin kendisini diğerlerinden uzaklaştırmasından dolayı aile terapisi, problemler yaşamakta olan bireye destek olabilmeleri için aileyi seanslara dahil eder. Aile ayrıca, kişiyi intiharı düşünmeye neyin ittiğini ve yaşamını daha iyi kılmak için neyin değiştirilebileceğini anlamayı sağlar. Aile intihara eğilimli kişinin hikayesini ve duygularını bir kere anladı mı, soyutlanmaya sürüklenmemesi için ona yardımcı olur. Aileden ayrıca intihara eğilimli kişiyle, aile atmosferini bir umut ve karşılıklı cesaretlendirme ortamına dönüştürmek üzere birlikte çalışmak için anlaşması istenir. Böylelikle, intihar düşünen kişi, terapist ve aile, aile ilişkilerini ve sonuçta da bir zamanlar intihara eğilimli olan kişinin yaşamını düzeltmek için bir takım olarak hareket ederler.İntihara eğilimli

İçeriği Paylaş:

İlginizi Çekebilir:

Sosyal Anksiyete

Sosyal anksiyete, kendini başka insanların yanında endişeli ve sinirli hissetmektir. Bunun altında yatan, şiddetli utanç duyma korkusu ya da bir sınıfta veya ...

İntihara Yönelik Düşünceler

Ebeveynler, çocuklar, eşler ve sevilen kişiler için hiçbir şey, önem verdikleri birinin intihara yönelik düşünceleri dile getirmesi kadar korkunç değildir....

Travma Kaynaklı Stresin Belirtileri

Travmatik bir olay yaşayan kişiler çoğunlukla bu olaya bağlı psikolojik stres yaşarlar. Çoğu zaman bunlar anormal durumlarda verilen normal reaksiyonlardır. ...

Depresyon

Ruh sağlığı bilimi, depresyonu ruh hali bozukluğu olarak sınıflandırır, ancak belirtilerinin kişiden kişiye değişebileceğini de kabul eder. Depresyonun, aynı ...