Mutlu Uyuyan Çocuklar!

Mutlu Uyuyan Çocuklar!

Koçluk yaklaşımı hem çocukların hem de yetişkinlerin hayal gücünü ve öz fakındalıklarını arttırır. Bu nedenle uykudan hemen önce onlara hayal kurmalarına yardımcı olacak sorular sorun. Onları mutlu uyutun! Çünkü mutlu uyku, mutlu yeni gün, mutlu çocuk demek!

Çocuklara yapılacak koçluk yaklaşımı, annelerin çocuklara gün içinde yaptıkları olumlu davranışları takdir ederek söylemeleri, çocukların isteklerini anlamayı, güçlü yönlerini ortaya çıkartmayı ve bu kaynaklarını onlara da fark ettirmeyi içerir. Olumlu olana odaklanan bu yaklaşım sayesinde ebeveyn-çocuk iletişimi de çok güçlenir.

Koçluk yaklaşımıyla çocuklarınıza sorabileceğiniz 5 soru

  1. Bugün seni en mutlu eden şey neydi?
  2. Bugün senin için en heyecan verici şey nedir?
  3. Bugün gördüğün/yaşadığın en komik şey neydi?
  4. Geleceğini hayal edelim; neye benziyor, kimler var, neler yapıyorsun?
  5. Uyumadan önce bütün bunların dışında bana “bir şey” söylemek istesen o bir şey ne olurdu?

Her sorunuzun ardından 'Gerçekten mi?' 'Ne kadar güzel' 'Seni dinlemeyi çok seviyorum' 'Harikasın...' gibi onu daha da çok heyecanlandırıp yüreklendirecek cümleler kurmayı unutmayın.

Videoyu Nasıl Çekersiniz?

Biz anne ve babaların bu videoyu mükemmel çekeceklerine güveniyoruz. Fakat yine de bazı ipuçları paylaşmak istedik.

Sadece çocuğu çekmeniz yeterli olacaktır. Sizin ve çocuğunuzun sesinin net bir şekilde duyulmasına dikkat edin. Bel plandan veya yüzünü yakın alarak önden veya yandan, kadrajı mümkün olduğunca ortalayarak ve çocuğunuzun yüzü görünecek kadar aydınlık bir ortamda çekim yapabilirsiniz.

Telefonunuzu mutlaka yatay tutarak, mümkün olduğunca sarsmadan çekebilmeniz önemli... Tüm çocukların cevaplarıyla oluşturacağımız bu neşeli videoyu 23 Nisan'da 'Koçluk Yaklaşımıyla Mutlu Uyuyan Çocuklar' videosu haline getirerek sosyal medyadan yayınlayacağız.

Teşekkürlerimizle

Benzer İçerikler :

Sınav Kaygısı Nasıl Önlenir?

Yoğun tempoda çalışan öğrencileri şu günlerde sınav kaygısı sardı. Öğrenciyi başarısızlığa götüren bu duygu durumuyla baş etmek mümkün, bu konuda ailelere de...

İlginizi Çekebilir :

Sınav Kaygısı Nasıl Önlenir?

Yoğun tempoda çalışan öğrencileri şu günlerde sınav kaygısı sardı. Öğrenciyi başarısızlığa götüren bu duygu durumuyla baş etmek mümkün, bu konuda ailelere de...

DBE Okul Öncesi (4-7 Yaş) Yetenek Belirleme ve Kariyer Planlama Programı

“Her çocuğun birden fazla yeteneği vardır ancak keşfedilmesi ve geliştirilmesi gerekir." Doğuştan gelen yetenekler kullanıma bağlı olarak 3-15...