Somatizasyon Problemleri ve Başa Çıkma Yolları

Somatizasyon Problemleri ve Başa Çıkma Yolları

Somatizasyon bozukluğu olan kişiler birçok değişik semptomlara sahiptirler ve bu semptomlar tipik olarak birkaç sene sürer. Semptomları özel bir fiziksel nedene dayandırılamaz. Somatizasyon bozukluğu olan kişilerde, tıbbi testlerin sonucu ya normaldir ya da kişinin semptomlarını açıklamaz. Somatizasyon bozukluğu olan kişiler sıklıkla sağlıkları hakkında endişe duyarlar;çünkü sağlık problemlerine neyin sebep olduğunu bilmezler. Somatizasyon bozukluğunun semptomları diğer hastalıkların semptomlarına benzerdir. Bu bozukluğa sahip kişiler, başka bir hastalıklarının olmadığından emin olmak için birçok tıbbi değerlendirme ve testten geçerler.

Somatizasyon bozukluğunun semptomları nelerdir?

Somatizasyon bozukluğunun semptomları sık baş ağrıları, sırt ağrısı, karınla ilgili kramplar ve pelvise ait ağrılardır. Diğer semptomlar eklemlerde, bacak ve kollarda ve göğüste ağrı yada karınla ilgili ağrıyı içermektedir. Somatizasyon bozukluğu ayrıca mide bulantısı, kanama, kusma, ishal ve yemeğe dayanamama gibi mide ve bağırsaklarla ilgili problemlere sebep olabilir. Bazen somatizasyon bozukluğu, herhangi bir enfeksiyonu olmasa bile kişinin çişini ağrılı yapmasına sebep olabilir. Ayrıca hem kadın hem de erkekte cinsel işlevlerle ilgili problemlere yol açabilir.

Somatizasyon bozukluğunun nedeni nedir?

Kimse tam olarak somatizasyon bozukluğunun semptomlarının neden başladığını bilmez. Bazı durumlarda, beyine ağrı, basınç ve diğer hoş olmayan hisleri yollayan sinirlerle ilgili problem olabilir. Somatizasyon bozukluğundan kaynaklanan ağrı ve problemlerin gerçek olduğunu biliyoruz.

Birçok tıbbi problemler gibi, somatizasyon bozukluğu da genelde ailelerde görülmektedir. Oluşup, zamanla geçmeye meyillidir.

Somatizasyon Bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Somatizasyon bozukluğunu tedavi ederken amaç kişinin, bazı ağrı ve diğer semptomları olmasına rağmen mümkün olduğu kadar normal bir yaşam sürebilmesini sağlamaktır. İyi ki, somatizasyon bozukluğu kişinin yaşamını kısaltmaz. Bilinen bir tedavi olmamasına rağmen, başa çıkılabilirdir.

Semptomlarınızın bazıları için doktorunuz ilaç yazabilir, ama çoğu durumda ilaca ihtiyacınız yoktur.
Tedavinizin en önemli bölümü doktorunuzu düzenli sağlık kontrolleri için görmenizdir. Doktorunuz size, sizi ne sıklıkta görmek istediğini söyleyecektir. Semptomlarınız devam ederse kendinizi hayal kırıklığına uğramış gibi hissedebilirsiniz, ama somatizasyon bozukluğunun zor tedavi edilebilir olduğunu unutmayın. Doktorunuz size sağlığınızı korumada yardım etmek için yapabildiğinin en iyisini yapacaktır.

İçeriği Paylaş:

İlginizi Çekebilir:

Kendine Zarar Verme

Kendine zarar vermek nedir?  Kendine zarar vermek, zor hislerle baş etmekte kullanılan bir yoldur. Bazı kişiler yoğun hislerini kendilerine farklı...

Obsesif-Kompulsif Bozukluk

Obsesif-Kompulsif bozukluğu olan bir kişide süregelen saplantılar (obsesyon) veya strese yol açan, tekrarlanan davranışlar (kompulsiyon...

Kognitif Bozukluklar

Delirium Genellikle çok kısa sürede ortaya çıkan dikkat dağılması, algısal bozukluklar( halüsinasyon ve yanılsamalar), heyecan, huzursuzluk, hiperaktivite, ...

Stresten Kurtulmada Etkili 8 Yol

Aşağıda hayatınızdaki stresi yönetmek için 8 yol bulacaksınız. 1) Rahatlamayı Öğrenin: Bu inanılamayacak kadar basit görünse de devam edin ve bunu dikkatle ...