Kardeş Sorunu ve Çocuk

Burcu’nun doğumundan sonra geçen bir yılın ardından, Barış artık Burcu’nun geri gönderilemeyeceğini kabullenmeye başlamıştı.

Doğumdan önce bebeği karşılamaya çok istekli görünmüş, hatta bebeğin odasındaki son düzenlemeleri annesiyle beraber yapmışlardı.  Doğumdan sonra, bebek eve geldiğinde de Barış halinden çok memnun görünüyordu.

Bebeği görmek isteyen ziyaretçiler eve gelmeye başladıkça, Barış da memnuniyetsizlik belirtileri göstermeye başlamıştı.  Annesine “Niye bu kadar çok kişi geliyor? Gelmesinler evimize!” gibi tepkiler göstermeye başlamıştı.  Bir süre sonra, annesine bebeği evde bırakıp eskisi gibi anne ve babasıyla tatile gitmek istediğini söyledi.  Annesi artık böyle bir şeyin olamayacağını anlatmaya çalıştı, ancak Barış’ın ikna olmaya niyeti yoktu.

Barış’ın isteklerini yerine getirmek ya da bazı şeyleri ona anlatmak gittikçe zor oluyordu.  ‘Beni mi daha çok seviyorsunuz, onu mu? Benim de pembe battaniyem var mıydı? Tabii en güzellerini ona alıyorsunuz” gibi tartışmalar sık sık yaşanır olmuştu.  Barış hemen hemen her gün annesine bu bebeği artık hiç istemediğini ve geri göndermeyi istediğini söyler olmuştu.  Barış artık gerçekten çok huzursuz bir çocuk olmuştu ve anne-babasının konuşmaları onu hiçbir şeklide rahatlatmıyordu. Zaman zaman kardeşinin yaptıklarını taklit ediyor, o süt emerken kendisi de emmek istiyordu.  Fırsatını bulunca Burcu’nun canını yakacak bir davranışta bulunuyordu.

Sonunda “Burcu gibi” altını ıslatmaya başlayınca, anne ve babası nasıl davranmaları gerektiği konusunda bir uzmana danışmaya karar verdiler.

Kardeş Sorunu ve Çocuk
  • Çocuğun yaşına bakılmaksızın, eve bir kardeşin gelmesiyle, çocuğun duygusal yapısının etkilenmesi ve bunu dışa vurması durumudur.
  • Kardeş sorunu, çocuğun kendi yaşı, cinsiyeti, kişiliği ve aile içindeki konumu ile yeni doğan kardeşiyle arasındaki yaş farkı ve kardeşin cinsiyetine göre değisik şekillerde kendisini gösterebilir.
  • Her çocuk, eve bir kardeş geldiğinde kendisini bir ölçüde tedirgin hisseder. Eski aile ve ev ortamının bir ölçüde değişeceğini fark ederek tepki gösterebilir.
Gösterilebilecek tepkiler arasında şunlar sayılabilir:
  • Yaşından küçük davranışlarda bulunmak, örneğin biberon emmek
  • Anneye aşırı derecede bağlanmak
  • Anne ile kardeşin yalnız kalmalarına izin vermemek
  • Hırçınlık, tutturma
  • Okul başarısında düşüş
  • Kardeş yokmuş gibi davranmak

Kardeşin doğumunda gösterilen tepkilere anne-babanın ve yakın çevrenin yaklaşımı, aynı zamanda olayın seyrini de belirler. Çocuk kısa bir süre sonra kardeşin varlığını olumlu bir durum olarak algılayabilir ya da kardeşi hiçbir zaman kabullenemeyebilir.

Çocuğun kardeşin doğumundan sonra ortaya çıkan tepkileri aradan birkaç ay geçmesine rağmen hiçbir değişiklik göstermiyor ve çocuğun genel hali eskiye oranla daha olumsuz gözüküyorsa, bir uzmana danışmakta yarar vardır.

Çocuğun, yeni doğan kardeşini kabullenmesi için öncelikle ailenin bu konudaki endişelerini kontrol altına almasında yarar vardır. Çocuğa, yeni bir kardeşin geleceği ve onun doğumundan sonra, çocuğun yaşamında ortaya çıkacak değişiklikler anlatılmalı ve bebeğin bakımında mutlaka çocuğun yardımı istenmelidir. Çocuğun abla/ağabey konumu mutlaka vurgulanmalı ve bundan dolayı bazı özel haklara sahip olduğu ona hissetirilmelidir.

Etiketler Anne baba Çocuk Etiketler Hırçınlık kabulleneme Kardeş Kardeş Sorunu yeni doğan kardeş