Narsisistlerin Eşlerine Kullandığı Sekiz Ruhsal İstismar Taktiği

Narsisistlerin Eşlerine Kullandığı Sekiz Ruhsal İstismar Taktiği

Eşleri tarafından kasıtlı şekilde duygusal olarak sömürülen; düzenli olarak aşağılanmalara ve reddedilmeye maruz kalan ve buna tahammül eden, kendi karakterine uygun olmayan şeyler söylemek ve yapmak üzere manipüle edildiğini hissetmekle beraber sürekli eşini onaylamak zorunda kalan, danışanlarınız varsa; istismar ediliyor olabilirler.

İstismar yalnızca fiziksel bir durum değildir. İstismarın birçok türü vardır. Cinsel, finansal, duygusal, ruhsal ve sözel istismar bunlardan bazılarıdır. İstismarın bazı türleri açık olmasına rağmen, bir narsisist tarafından yapılan ruhsal istismarın ayırt edilmesi zor olabilir.

Herhangi bir şey ile ilgili olarak yapılan sıradan bir yorumla başlar: duvarın rengi, lavabodaki bulaşıklar ya da arabanın bakıma ihtiyacının olması gibi. Yapılan yorum narsisist kişi tarafından anlamından çıkarılır ve bir şekilde eşinin onu onaylamıyor olması anlamına gelir. Eşi, bunu kastetmediğini açıklamaya çalışır ama o çoktan veryansın etmeye başlamıştır, bu danışanınızın aklını kaçırdığını hissetmesiyle sona erer.

Peki bu nasıl olur? Aşağıda favori birkaç narsisistik ruhsal istismar taktiklerini görebilirsiniz:

1.Öfke

Bu yoğun, hiçbir yerden gelmeyen ve genellikle hiçbir şeye olmayan öfkeli bir kızgınlıktır (“Mommie Dearest” filmindeki tel askı sahnesini hatırlayın). Bu durum kurbanı ürkütür; şok eder ve itaat etmeye ya da sessizliğe iter.

2.Karşısındakini Kendini Hatalı Hissedecek Şekilde Manipüle Etmek

Narsisistik ruhsal istismar yapan kişiler geçmişle ilgili yalan söylerler, danışanı hafızası, algısı ve akıl sağlığı ile ilgili şüpheye düşürürler. Geçmişte yanlış bir davranışta bulunduğunu iddia ederler, kanıt gösterirler ve şüpheye düşürürler. Kurban da bir dakika önce ne dediğini bile sorgulamaya başlar.

3.Dik Dik Bakmak

Bu, arkasında bir his olmayan yoğun bir bakıştır. Kurbanı korkutup, boyun eğmeye yöneltir ve sık sık sessiz tedavi ile birbirine karışır.

4.Sessiz Tedavi

Narsisistler görmezden gelerek cezalandırırlar. Daha sonra kurbandan suçlu olmasa da özür bekleyerek “oltadan kurtulmasına” izin verirler. Bu, kurbanın davranışlarını değiştirmek içindir. Ayrıca geçmişleri, insanları küçük şeyler sebebiyle hayatlarından çıkarma öyküleri ile doludur.

5.Yansıtma

Problemlerini sanki o yapmış gibi kurbanın üzerine atar. Örneğin narsisistik ruhsal istismar uygulayan kişiler yalan söylediklerinde, eşlerini onlar yalan söylemiş gibi suçlarlar. Eğer ki, kendileri gerçekten suçlu ise onlara da kendilerini suçlu hissettirirler.  Bu karışıklık yaratır.

6.“Kıvırma”

Narsisistik eşler yüzleştirildiğinde, kurbanlarını kendi yaptıkları nedeniyle suçlamak için “kıvırırlar”. Yaptıklarının sorumluluğunu kabul etmezler ve kurbanlarını özür dilemeye zorlarlar.

7.Manipülasyon

Narsisistik için en favori taktik eşini en kötüsü ile korkutmak, örneğin terk edilmek, ihanet ya da reddetmek gibi. Sonra bunu yalanlarlar ve kurbanın normalde “hayır” diyeceği bir şeyi isterler. Bu, yapmayacağı bir şeye onu ikna etmek için bir kontrol taktiğidir.

8.Kurban Kartı

Bütün taktikler başarısız olduğunda narsisist kurban kartını oynamaya geçer. Bu, sempati kazanmak ve sonrasında da davranışı kontrol etmek için tasarlanmıştır.

Danışanınıza bu manevraları hatırlamayı, bu manevralar kullanıldığında sessiz kalmayı ve narsisist eş ile konuşmayı olabildiğince hızlı sona erdirmeyi öğretebilirsiniz. Bu onları ruhsal olarak istismar edilen biri olmaktan korumaya yardımcı olabilir.

Yazar:  Christine Hammond

Kaynakça: http://pro.psychcentral.com/exhausted-woman/2015/04/eight-mental-abuse-tactics-narcissists-use-on-spouses/

İçeriği Paylaş:

Benzer İçerikler :

Aklın Oyunları

Beynimizin gerek psikolojik, gerekse beden sağlığımızı korumak için elinden geleni yaptığını ve daha pek çok işlevi ne denli muhteşem bir orkestrasyon...

Kadının kalbinde iki kişiye yer yoktur!

Erkekler her 3 dakikada bir seks düşünüyormuş! Onu aldatmaya meyilli hale getiren de, işte bu. Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Psikolog Emre Konuk, ...

Korona’yla Dans

Son zamanlarda dünyanın sonu ve salgın temalı dizilere, filmlere ilginin arttığını görüyoruz. Vaka ve ölüm sayıları arttıkça, şimdilik sağduyusunu ...

Zor İnsanlarla Konuşmanın 8 Yolu

Ninja-insan becerileri herkesle iyi geçinmenize yardımcı olabilir. Çoğumuzun üstünlük davranışı gösterenlere alerjisi vardır. Bu insanlar küçümseyici bir ...

İlginizi Çekebilir :

Evliliğin geleceğini anlamak için 10 dakika

Psikolog John Gottman çok sayıda çifti inceledikten sonra artık bir çiftin mutlu bir evliliği olup olmayacağın, boşanıp boşanmayacağını 10 dakikada yüzde 94 ...

Duygudan Mesafe Almak

İnsanın psikososyal bir varlık olması, onu varlığını sürdürmek ve gereksinimlerini karşılamak için toplu halde yaşamaya ve diğer insanlarla iletişim kurmaya ...

Aşk ve Nefret

Aşık olma hali, çok yoğun duyguların yaşandığı, benliğin unutulup tamamen karşındakine odaklanıldığı ve partnerin kişinin kafasındaki bir şablona göre...

EMDR ve Ego Durum Terapisi

EMDR ve Ego-Durum Terapisi ile Kompleks Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) Tedavisi Özet 2002’nin Mayıs ayında Frankfurt/Almanya’da...