Katılımcı Yorumları

Zeynep Temel

DBE-FORTON KOÇLUK EĞİTİMİ – Şubat 2018
DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü ve The Forton Group ortaklığında sunulan LİDERLİK KOÇLUĞU eğitiminin 1.modülü olan “Dönüşüm” programı, koçluk kavramı ile ilgisi olmayan hatta önyargılı olan kişilerin özellikle deneyimlemesi gereken bir tecrübe. Bu eğitimin en güzel tarafı DBE gibi bir kurum tarafından hazırlanması. DBE kurucusu Psikolog Emre Konuk Türkiye’ ye psikoterapi mesleğini kazandıran kişi. Bir nevi ben doğru yerdeyim hissi veriyor. Günümüzde sık sık duyar olduğumuz ‘Koçluk ‘ tanımını dünya çapında koçluk ve koçluk eğitimi ve danışmanlık hizmetleri veren The Forton Group ve DBE Koçluğu şu şekilde tanımlıyor; “Koçluk, kişilerin istedikleri şeyleri elde etmeleri için, işi onların yerine yapmadan ya da onlara ne yapmaları gerektiğini söylemeden, onlara destek olur. Koçluk söyleşisi bir sanattır, bir bilimdir ve bir uzmanlıktır.” der. Tanımdan da anlaşılacağı üzere koç size ne yapmanız gerektiğini söylemiyor, koçluk müessesesinin harika tarafı da bu. Koç size birikimi ile hedeflerinize ulaşmada bilimsel bir yol arkadaşlığı yapıyor. Liderlik kişilerin başarılı olması ve başkalarının da başarılı kılması demektir. Liderlik bir rütbe olmanın ötesinde kim olduğumuz ve ne başardığımız ve bunu nasıl yaptığımızdır. Lider koçları koçluk yaptığı kişileri bireyler olarak takım liderleri olarak ve iş liderleri olarak destekler.

Liderlik Koçluğu eğitimindeki en büyüleyici farkındalık, doğru dinlemeyi öğrenme aşamasıydı. Eğitimi sunan iki uzmanın bunu etkili bir canlandırma ile yapması yüzlerce kitap okuyarak fark edeceğiniz bir olguyu 20 dakikada algılamamızı sağladı. Ben aslında dinlemiyormuşum cümlesini eğitimde ki herkes dile getirdi. Etkin dinleme ne kadar önemliymiş dedirtiyor size bu tecrübe. Etkin dinleme iletişimin ve koçluğun temeli. Doğru sorular sormak, bir nevi danışanı aynalıyor ve danışana hedef oluşturmada görünmez bir yol sunuyor.

Lider Koçluğu eğitimin kritik bir aşaması da Vizyon Belirleme bölümü. Hedef belirleme olarak da adlandırdığımız bu bölümde danışan yaratmak istediği şeyi net bir biçimde geniş bir çerçevede canlı renklerle o dünyada yaşamanın nasıl bir şey olduğunu ve başarılı olduğunda kendi dünyasının nasıl değişeceğini hissedince, işte ancak o zaman gerçekten bundan ilham alabilir, yaratmak istediği şeyi ne kadar net görür ve hissederse onu yaratma ihtimali o kadar artar diyor eğitim. Hedefinizi zihninizde bir tablo gibi çizmeniz, o tablonun yaratılma olasılığını kuvvetlendiriyor. Bir nevi oluştur görevi yüklüyoruz beynimize.

Mevcut durumu ve kaynakları fark etme aşaması en aktif bölüm. Hayal kurarken keşke cümlesine çok sarıldığımız dank ediyor kafamıza. Sahip olduklarımıza tutunmak yerine olmayana odaklanma davranışı çok tanıdığımız bir insan davranışı. Koç bu aşamada sahip olduklarımızı fark etmemizi sağlıyor. Çekmecemizde yıllardır atıl duran soyut somut kavramları gün yüzüne çıkarmakta keşif koçluğu yapıyor.

Planlama ve Değerlendirme aşamasından sonra 1.Modül tamamlanıyor. Eğitim görsel ve sunum olarak çok başarılı. Eğitmenlerimiz Ayşegül Horozoğlu ve Saadet Zeynep Ertekin Psikoloji ve Sosyoloji eğitimi almış iki uzman. Hem enerjileri ile hem bilgi birikimleriyle çok başarılılar. Eğitimi farklı kılan en önemli unsur uygulama odaklı olması. Koçluk vizyonu olmayan kişiler de bile farklı zihinsel kapılar açan bir deneyim. Sadece doğru sorular sormayı öğrenmek bile daha etkili bir düşünce yapısı ve gelişimi için çok efektif bir anahtar.

Gülşen Çiçek / Çiçek Sepeti İnternet Hizmetleri
İLETİŞİM EĞİTİMİ / 09.06.2012
Bu eğitimi çok beğendim. Bana birçok şey katacağına inanıyorum. Tasarlayan ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Hayata dair küçük ama çok büyük pozitif etkileri olan sırlar öğrendim…
Seda Sanlav / ISS Catering
YETENEKLERİMİN FARKINDAYIM GERİ BİLDİRİM İLE GELİŞİYORUM EĞİTİMİ /
Eğitim sırasında verilen bilgiler beklentimin üstündeydi. Eğitimden daha çok terapi gibi oldu.
Derya Oral / Pratt & Whitney THY Teknik Uçak Motoru Bakım Merkezi (TEC)

16PF YORUMLAMA EĞİTİMİ /09.06.2012
Çok teşekkür ederim. Müberrra Hanım’a pozitif iletişimi ve sabrı için özellikle teşekkür ederim. Katıldığım en interaktif ve eğlenceli eğitimlerden biriydi.

Pınar Metin / ISS Catering

YETENEKLERİMİN FARKINDAYIM GERİBİLDİRİM İLE GELİŞİYORUM EĞİTİMİ / 24.03.2012
Eğitimi çok beğendim, tekrar tekrar katılabilirim. Burcu Çanacık ile sohbet etmek harika, bir çok yeteneğimin farkına vardım. Bu eğitimden daha emin çıkıyorum. Burcu Hanım sizinle tekrar sohbet etmek dileğiyle…

 

Solgar Vitamin

KİŞİSEL FARKINDALIK VE MOTİVASYON SEMİNERİ / 27.03.2012
Hem iş hem de özel hayatımda uygulayabileceğim bir test edindim. Yöntemler dikkatimi çekti. Eğitmeniniz Burcu Çanacık’ı çok samimi ve içten buldum.

Emre Taruz / Çiçek Sepeti Gurme
İLETİŞİM EĞİTİMİ / 09.06.2012
Eğitimi veren eğitimci gerçekten işini bilen ve eğitime katılan kişileri,  verdiği örneklerle konu hakkında bilgi almasını sağladı. Aldığım eğitimin iş hayatında bana çok faydalı olacağına inanıyorum.
Solgar Vitamin
KİŞİSEL FARKINDALIK VE MOTİVASYON SEMİNERİ / 27.03.2012
Kişisel motivasyonun hayata bakış açısı ile ilgili olabileceğini gösterdi. Amacına uygun bir eğitim olduğunu düşünüyorum.
(Eğitmen Burcu Çanacık)
Nazlı Bahar Keleşer / ISS Catering

GERİ BİLDİRİMLE GELİŞİYORUM / 12.05.2012
İnsan kendinin farkında olduğunu düşünür fakat bu eğitimden sonra farkında olmadığım bir çok özelliğimi görebildim. Hangi konularda kendimi geliştirmem gerekli olduğunu düşündüm ve bireysel çalışmaya  kesinlikle karar verdim. Teşekkürler.

Nagehan Ay / ISS Catering

GERİ BİLDİRİMLE GELİŞİYORUM / 12.05.2012
Keyifli bir eğitimdi. Kendimizde olan + ve – özellikleri farkında olsak da bunları bir otoriteden de duymak  veya farkına varmak iyi oldu. İş yaşamımızdaki gelişimde, özel hayatımızdaki ilişkilerimizde bakış açımızı değiştirdi. Teşekkürler.

Burcu Çakar Yalçın / NBS İnsan Kaynakları

ZAMAN YÖNETİMİ  EĞİTİMİ / 19.01.2012
Biraz Önyargılı gelmeme rağmen çok keyif aldığım ve zamanın nasıl geçtiğini anlamadığım bir eğitimdi. Gelmiş olmakla hem kendi kişisel hayatıma hemde profesyonel hayatıma faydalı olabilecek pratik edindiğimi düşünüyorum. Buda tamamen benim eğitimde öğrendiğim bir bilgi yi ki; “Alışkanlıkları değiştirmenin en etkili  yolu yeni bir alışkanlık edinmektir.” Hayatta başarılı bir şekilde pratiğe dönebilmeme kaldı.  Teşekkürler. ( Eğitmen: Kaya Turhanoğlu )

Asen Çelenk / Komet Denizcilik Hava & Kargo

ZAMAN YÖNETİMİ EĞİTİMİ / 19.01.2012
“Zaman Yok” diyorsanızbu eğitime katılmanızı öneririm. Başkaları için değil kendiniz için çalışmanın, kendi zamanınızı yönetirken başkalarını yönlendirebilmekle ilgili püf noktaları bu eğitimde var.
(Eğitmen: Kaya Turhanoğlu )

Beliz Karaağaçlı

ZAMAN YÖNETİMİ EĞİTİMİ / 19.01.2012
Katıldığım eğitimler arasında en etkilendiğim eğitim sayılabilir. Eğitim aldığım salon iyi düzenlenmiş, eğitmenim ise bilgili, yeterli saygılı ve tecrübeliydi. Zamanımı kullanmak en az dikkat ettiğim konuyken  şu andan itibaren üzerinde çalışmaya bu eğitim sayesinde başlayacağım.
(Eğitmen: Kaya Turhanoğlu )

Irmak Ulaba

ZAMAN YÖNETİMİ EĞİTİMİ / 19.01.2012
Çok donanımlı bir eğitmenden eğitim aldık, örnekler çok başarılıydı.
(Eğitmen: Kaya Turhanoğlu )

Ceren Uzun / Çiçek Sepeti İnternet Hizmetleri

İLETİŞİM EĞİTİMİ / 09.06.2012
İş yaşantımızda hergün karşılaştığımız ve hayatımızada uyarladığımız davranışların genel ve net yorumlarını bulduğumuz eğitim gayet etkin ve faydalı geçti. Katılımcıların yorumlarına fazlaca yer veren ve iletişim odaklı eğitimin devamının da olması durumunda katılım göstermekten mutluluk duyarım.

Meltem Ertan / ISS Catering
YETENEKLERİMİN FARKINDAYIM /17.03.2012
Kendi kişisel özelliklerimi ve farkında olmadığım özelliklerimin farkına varmamı, pozitif düşünmemi ve bu pozitifliğin hayat tarzımı değiştireceği inancına vardım.
Esma Akar / ISS Catering

YETENEKLERİMİN FARKINDAYIM /17.03.2012
Benim için oldukça etkili bir eğitim oldu. Kendimin farkına varmak ve bu farkındalığımı günlük yaşantımda da kullanabilmek açısından çok verimliydi. Teşekkürler…

Harun Katı / Solgar Vitamin

İŞ ve ÖZEL YAŞAM DENGESİ / 27.06.2012
İş ve özel yaşamımda bu dengeyi yeniden gözden geçireceğimi belirtmek istiyorum. Yaptığım yanlışların farkına varmamda çok önemli doneler verildi.

Özlem Okay / AvivaSA

YETKİNLİK BAZLI MÜLAKAT TEKNİKLERİ / 20.06.2012
Eğitimcinin bilgili tecrübeli olması ve bilgilerini aktarmak konusundaki becerisi benim eğitime katılımcı olmamı sağladı. (Eğitmen: Kaya Turhanoğlu)

Umut Artuk / AvivaSA

YETKİNLİK BAZLI MÜLAKAT TEKNİKLERİ / 20.06.2012
Eğitimcimiz süperdi. Çok verimli oldu, çok memnun oldum. (Eğitmen: Kaya Turhanoğlu)

Ahmet Süleyman Şen / Bimeks

16PF YORUMLAMA EĞİTİMİ / 24.01.2012
Birçok kişi ve kurumun varlığından habersiz olduğu bu bilgileri etkin bir şekilde,  sıkılmadan sunmanız önemliydi. Teşekkürler.

Gülay Ayla / Bimeks

16PF YORUMLAMA EĞİTİMİ / 24.01.2012
Sonderece verimli ve ileriye dönük her türlü çalışmalarımda kullanabileceğim bir eğitim oldu.

İbrahim Yanılmaz / Bimeks

16PF YORUMLAMA EĞİTİMİ / 24.01.2012
11 yıldır Bimeks’te çalışıyorum. Son 7 yıldır bölge yöneticiliği yapıyorum. Pek çok personel ile iş görüşmesi yaptım. İşe alımda elle tutulabilir verileri bu eğitimde öğrendim.

TSKB

Y KUŞAĞINI ANLAMAK / 15.11.2011
Eğitimde eğitmende birbirini tamamlıyordu. Eğitimcinin son derece akıcı bir anlatımla katılımcıyı konunun içine çeken bir enerjisi vardı. Teşekkürler

Adel Kalemcilik

YÖNETİCİ GELİŞİM SEMİNERİ / 22.12.2012
Yararlı bir eğitim olmuştur. Bundan sonraki çalışmalarımıza ışık tutacaktır.  (Eğitmen: Burcu Çanacık)

Nurdan Dülger / BASF Poliüretan

ATILGAN TAKIM İLETİŞİMİ EĞİTİMİ / 09.16.2011 Bu eğitimin geri dönüşünü yakın bir sürede alabileceğimize inanıyorum. Aldığım en verimli ve etkili kişisel gelişim eğitimi, teşekkürler.

Devrim Aksu / Aselsan

16PF YORUMLAMA EĞİTİMİ / 21.22.2012
Son derece interaktif bir eğitimdi. Eğitimci bilinçli ve donanımlıydı, zamanı iyi yönetti.

ISS Catering / (NETLOG)

PERFORMANS GERİ BİLDİRİMİ İLE ÇALIŞAN GELİŞİM / 12.02.2012
Kesinlikle çalışan her yöneticinin uygulaması gereken bir eğitimdi. Çok verimli olduğuna inanıyorum. Bana katkısı çok büyük teşekkürler.

Nazlı Bahar Keleşer / ISS Catering

KENDİMİ VE ÇALIŞANIMI TANIYORUM / 25.02.2012 Eğitimin sonunda kendimi nelerin başarıya daha yaklaştıracağını görebilme imkanım oldu. Eğitimcimizin bu kadar uzun bir eğitimi  bizleri hiç sıkmadan anlatması takdir edilecek bir şey teşekkürler.

Ceren Öner /Panasonic

STRES YÖNETİMİ KİŞİSEL MOTİVASYON / 12.06.2012
Çok verimliydi ve uygulamalar ile çok faydalı olduğunu düşünüyorum.

Med İlaç

İŞ VE ÖZEL YAŞAM DENGESİ / 20.02.2012
Farkındalığın artması için çok faydalı bir eğitim ve rahatlatıcı bir eğitmen.

Gülden Çevik / Coats Türkiye İplik San. A.Ş.
Yöneticilere Liderlik-Koçluk Eğitimi / 5-6-7 Şubat 2015
Eğitmenler Ayşegül Horozoğlu Enkavi, Saadet Zeynep Kılıç
Çok katkı sağladı, çok teşekkürler…
Or / Bünyamin Altıntaş
Şimdi Skor Zamanı Eğitimi, 04.12.2014
Eğitimci Kaya Turhanoğlu
Eğitimin gerçek olaylarla pekiştirilmesi ve iş hayatına yönelik mesajlar vermesi faydalı oldu. Eğitimcinin tecrübesi, eğitimin katkısını oldukça arttırıyor.
Rumeli Mutfağı / Sebla Pamir
Yöneticilere Liderlik-Koçluk Eğitimi / 5-6-7 Şubat 2015
Eğitmenler Ayşegül Horozoğlu Enkavi, Saadet Zeynep Kılıç
2. Modül çok daha keyifliydi. Eğitmenler çok tatmin edici ve neşeliler. Faveo bizi müthiş ağırlıyor. 3. Modülü merakla bekliyorum.
Burgan Bank / Damla Ergün
Yetkinlik ve Davranış Odaklı Mülakat Teknikleri Eğitimi / 09.12.2014
Eğitimci Kaya Turhanoğlu
İnteraktif bir şekilde geçmesi sebebiyle oldukça öğreticiydi. Role-Play yapılması daha iyi pekişmesine neden oldu. Örneklerin paylaşılması konunun daha iyi anlaşılmasına yardımcı oldu.
Assistt / Selim Çakır
Eğitimci Özge Berçin Keleş
Genç yeni ve dinamik bir ekibin gelişimi ve yetkinliklerini artırabilmeleri adına DBE’nin doğru adres olduğunu düşünüyorum.  Özge Hanım DBE’nin deneyim ve tarzını bize etkin biçimde aktarmayı çalıştı. Teşekkür ediyoruz.
Çelebi Hava Servisi / Deniz Demirtaş
Çıkış Mülakatı Eğitimi, 08.12.2014
Eğitimci Şebnem Ergül
Bundan sonraki çalışmalarımda çok katkısı olacağını düşündüğüm keyifli ve bilgilendirici bir eğitim oldu. Bu güzel ve katkı sağlayacak eğitim için teşekkürler.
Mercedes Benz Türkiye / Ali Zeyturlü
Öfke Yönetimi Eğitimi, 10.12.2014
Eğitimci Didem Doğan
Daha önce almadığım bir eğitimdi. Öfke ile nasıl baş edilebileceği konusunda farklı bakış açılarını öğrendim. Çok yararlı bir eğitimdi. Üst düzey yöneticilerin de almasını tavsiye ediyorum.
TOLL Global Forwarding / Hüseyin Bayburt
Etkin Zaman Yönetimi Eğitimi, 16.08.2014
Eğitimci Meltem Ayvacıoğlu
Amaca ve talebimize uygun bir eğitimdi. Güncelik hayatımızda kesinlikle bir farklılık yaratacaktır.
TOLL Global Forwarding / Ahmet Yaşlı
Etkin Zaman Yönetimi Eğitimi, 16.08.2014
Eğitimci Meltem Ayvacıoğlu
Eğitmenimizin enerji ve tecrübesi fazlasıyla memnun edici.
TOLL Global Forwarding / Mesut Arslanboğan
Etkin Zaman Yönetimi Eğitimi, 16.08.2014
Eğitimci Meltem Ayvacıoğlu
Eğitim iş hayatı ve kişisel hayatımda uygulayabileceğim çok önemli detaylar fark ettirdi..
Ege Profil Tic. ve San. A.Ş / Sevtap Maktav
16PF Yorumlama Eğitimi, 22-23.05.2015
Eğitimci Özge Keleş
Kişisel gelişime katkı sağlayan bir eğitimdi. Öğretici ve bir o kadar da eğlenceliydi.
Arvato Telekomünikasyon / Tüliz Doğansel
Yetenek Yönetimi Eğitimi, 25-26.03.2015
Eğitimci Şebnem Ergül
Şebnem Hanım’ın tecrübesi ve örnekler ile bu tecrübeleri bize aktarması eğitimi benim açımdan daha tatmin edici bir noktaya taşıdı. Çok keyifli, doyurucu ve farkındalığımı artıran 2 gün geçirdim. Kendisinden farklı eğitimler de almak isterim. Teşekkürler.
Paul Hartmann / Erkan Yamak
Farkındalık/Farklılık ve Esneklik Yönetimi, 04.06.2015
Eğitimci Kaya Turhanoğlu
Eğitim, iş yapış ve müşteri yönetimi konusunda kendimi geliştirmem için bir rehber olacak. Somutlaştırarak ise odaklanmam daha iyi bir netice almama yardımcı olacaktır. Kendimi ifade ederken ve iletişim esnasında daha net ve olumlu bir davranışla sonuca odaklanmanın faydasını göreceğime inanıyorum.
Sandoz Syntek / Emre Er
Güvenli Davranış Geliştirme, 09.06.2015
Eğitmen Meltem Ayvacığlu
Bu eğitimin, gerek iş yaşantımda gerekse özel hayatımda bana çok şey katacağını düşünüyorum.  Eğitmenimizin anlatım tarzı ve bilgiyi aktarma becerisi katılım açısından bizi de çok motive etti. Teşekkürler.
ISS Catering / İbrahim Türkan
Kişisel Motivasyon Teknikleri Eğitimi, 30.09.2015
Eğitmen Meltem Ayvacığlu
Çok keyifli geçen bir eğitimdi. Her gün karşılaştığımız ancak farkına varmadığımız ya da varamadığımız konuları net bir biçimde gösteren ve bunlara karşı davranışlarımızın nasıl olabileceğini gayet net bir şekilde anlatan bir eğitim oldu. 
Ağaoğlu İnşaat / Sinem Demirelli
Eğitimcinin Eğitimi, 03.03.2016
Eğitmen Meltem Ayvacığlu
Eğitim uzmanı olarak görev yapıyorum ancak bugün öğrendim ki Eğitim Uzmanı olmak için “Kaya Turhanoğlu” ile buluşup bilgileri almadığınızda kocaman bir eksiklik ile yolunuza devam edeceğiniz. Bugün günlerden 3 Mart 2016. Ve bu şahane eğitim ile kariyer yolumu zirveye taşıyacağımı biliyor ve hissediyorum. Başarılı-deneyimli şahane bir eğitimdi! Teşekkürler DBE! 
Murat Zan / Navita İlaç

KİŞİSEL MOTİVASYON SEMİNERİ
Yararlı bir eğitim olduğuna inanıyorum. Zaman zaman bildiklerimizi uygulamayı unutuyor olmamız, bu eğitimi daha değerli hale getiriyor.