Katılımcı Yorumları

Zeynep Temel

DBE-FORTON KOÇLUK EĞİTİMİ – Şubat 2018
DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü ve The Forton Group ortaklığında sunulan LİDERLİK KOÇLUĞU eğitiminin 1.modülü olan “Dönüşüm” programı, koçluk kavramı ile ilgisi olmayan hatta önyargılı olan kişilerin özellikle deneyimlemesi gereken bir tecrübe. Bu eğitimin en güzel tarafı DBE gibi bir kurum tarafından hazırlanması. DBE kurucusu Psikolog Emre Konuk Türkiye’ ye psikoterapi mesleğini kazandıran kişi. Bir nevi ben doğru yerdeyim hissi veriyor. Günümüzde sık sık duyar olduğumuz ‘Koçluk ‘ tanımını dünya çapında koçluk ve koçluk eğitimi ve danışmanlık hizmetleri veren The Forton Group ve DBE Koçluğu şu şekilde tanımlıyor; “Koçluk, kişilerin istedikleri şeyleri elde etmeleri için, işi onların yerine yapmadan ya da onlara ne yapmaları gerektiğini söylemeden, onlara destek olur. Koçluk söyleşisi bir sanattır, bir bilimdir ve bir uzmanlıktır.” der. Tanımdan da anlaşılacağı üzere koç size ne yapmanız gerektiğini söylemiyor, koçluk müessesesinin harika tarafı da bu. Koç size birikimi ile hedeflerinize ulaşmada bilimsel bir yol arkadaşlığı yapıyor. Liderlik kişilerin başarılı olması ve başkalarının da başarılı kılması demektir. Liderlik bir rütbe olmanın ötesinde kim olduğumuz ve ne başardığımız ve bunu nasıl yaptığımızdır. Lider koçları koçluk yaptığı kişileri bireyler olarak takım liderleri olarak ve iş liderleri olarak destekler.

Liderlik Koçluğu eğitimindeki en büyüleyici farkındalık, doğru dinlemeyi öğrenme aşamasıydı. Eğitimi sunan iki uzmanın bunu etkili bir canlandırma ile yapması yüzlerce kitap okuyarak fark edeceğiniz bir olguyu 20 dakikada algılamamızı sağladı. Ben aslında dinlemiyormuşum cümlesini eğitimde ki herkes dile getirdi. Etkin dinleme ne kadar önemliymiş dedirtiyor size bu tecrübe. Etkin dinleme iletişimin ve koçluğun temeli. Doğru sorular sormak, bir nevi danışanı aynalıyor ve danışana hedef oluşturmada görünmez bir yol sunuyor.

Lider Koçluğu eğitimin kritik bir aşaması da Vizyon Belirleme bölümü. Hedef belirleme olarak da adlandırdığımız bu bölümde danışan yaratmak istediği şeyi net bir biçimde geniş bir çerçevede canlı renklerle o dünyada yaşamanın nasıl bir şey olduğunu ve başarılı olduğunda kendi dünyasının nasıl değişeceğini hissedince, işte ancak o zaman gerçekten bundan ilham alabilir, yaratmak istediği şeyi ne kadar net görür ve hissederse onu yaratma ihtimali o kadar artar diyor eğitim. Hedefinizi zihninizde bir tablo gibi çizmeniz, o tablonun yaratılma olasılığını kuvvetlendiriyor. Bir nevi oluştur görevi yüklüyoruz beynimize.

Mevcut durumu ve kaynakları fark etme aşaması en aktif bölüm. Hayal kurarken keşke cümlesine çok sarıldığımız dank ediyor kafamıza. Sahip olduklarımıza tutunmak yerine olmayana odaklanma davranışı çok tanıdığımız bir insan davranışı. Koç bu aşamada sahip olduklarımızı fark etmemizi sağlıyor. Çekmecemizde yıllardır atıl duran soyut somut kavramları gün yüzüne çıkarmakta keşif koçluğu yapıyor.

Planlama ve Değerlendirme aşamasından sonra 1.Modül tamamlanıyor. Eğitim görsel ve sunum olarak çok başarılı. Eğitmenlerimiz Ayşegül Horozoğlu ve Saadet Zeynep Ertekin Psikoloji ve Sosyoloji eğitimi almış iki uzman. Hem enerjileri ile hem bilgi birikimleriyle çok başarılılar. Eğitimi farklı kılan en önemli unsur uygulama odaklı olması. Koçluk vizyonu olmayan kişiler de bile farklı zihinsel kapılar açan bir deneyim. Sadece doğru sorular sormayı öğrenmek bile daha etkili bir düşünce yapısı ve gelişimi için çok efektif bir anahtar.

Gonca Cilasun – Dönüşüm Atölyesi

Yöneticilere Liderlik-Koçluk Eğitimi I. Modül / 2-3-4 Temmuz 2014

İşim gereği pek çok eğitime katıldım, farklı birçok millet ve sınıftan eğitimcilerle karşılaştım. Liderlik ile ilgili katıldığım hiçbir eğitimden burada aldığım eğitim kadar içselleştirdiğim, kendimi ait hissettiğim ve zorlandığım bir başka eğitim olmadı. Bilgi aktarma, öğretme isteği ve başarısı nedeniyle eğitmenlerimize teşekkür etmek yeterli değil. Teşekkür ederim. İyi ki buradaydım. Bu eğitim benim için bitmesini istemediğim bir eğitimdi.

Kaan Dilber – Asil Grup

Yöneticilere Liderlik-Koçluk Eğitimi I. Modül / 23-24 Şubat 2013

Eğitimden önce koçluk hakkında yeterli bilgim olmamasına rağmen eğitim sonrası iş hayatında ve sosyal hayatta koçluğu nasıl kullanabileceğimi öğrendim. Eğitmenlerimize coşkulu ve uygulamaya yönelik katkılarından dolayı çok teşekkür ederim. Dünyaya bakan pencerelerime bir yenisini daha ekledim.

Tuğba Ay Binici – Koray Varol Akademi

Yöneticilere Liderlik-Koçluk Eğitimi I. Modül / 24-25 Aralık 2013

Eğitim daha önce içimizde saklı kalan madenleri gün yüzüne çıkarmaya yarayan, iş hayatımızda daha kaliteli iletişim kurmaya teşvik edici, hayatımızı aslında daha net bir şekle büründüren, hayallerimizi yaşatan bir deneyimdi.

Deniz Öztaş – BenQ

Yöneticilere Liderlik-Koçluk Eğitimi I. Modül / 23-24 Şubat 2013

Uygulama yoğunluğu ve pratik çalışmalar çok faydalıydı. Eğitim sonrası süreç de oldukça memnun ediciydi. İki eğitmen de eğitimin canlı ve verimli geçmesini sağladı.

Ebru Arıbaşak – Milli Eğitim Bakanlığı

Yöneticilere Liderlik-Koçluk Eğitimi I. Modül / 8-9 Aralık 2013

“Ben”e verdiğiniz katkıdan dolayı teşekkür ederim.

Tolga Nasuh Aran – Psikolojik Danışman

Yöneticilere Liderlik-Koçluk Eğitimi I. Modül / 8-9 Aralık 2013

Koçluk ile ilgili önyargılarım yok oldu. Mesleğime çok katkısının olacağına inanıyorum. Her zaman alet çantamda değişik enstrümanların olması gerektiğine inanırım, Koçluk da bu enstrümanlardan biri oldu. Teşekkür ederim.

Tuğba Özden – Enka Okulları

Yöneticilere Liderlik-Koçluk Eğitimi I. Modül / 17-18 Aralık 2013

Kendimi keşfettiğimi düşünüyorum. Vizyon belirleme, dinleme ve soru sorma noktasında gelişim göstereceğimi düşünüyorum. Bana yeni bir enerji kattı.

İsa Murat Savaş – Koray Varol Akademi

Yöneticilere Liderlik-Koçluk Eğitimi I. Modül / 24-25 Aralık 2013

Bildiğim fakat farkında olmadığım şeyleri fark etmeme yardımcı oldu. Ayrıca toplumsal hayatta ikili ilişkilerde yardımcı olacak bilgiler aldım.

Aslı S. Özer – Sarmak Makine

Yöneticilere Liderlik-Koçluk Eğitimi I. Modül / 12-13 Haziran 2014

Kendimi tanımama ve farkındalıklarımın gelişmesine çok faydası oldu. İlişkilerimi de olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyorum.

Sebla Pamir – Rumeli Mutfağı

Yöneticilere Liderlik-Koçluk Eğitimi II. Modül / 5-6-7 Şubat 2015

2. Modül çok daha keyifliydi. Eğitmenler çok tatmin edici ve neşeliler. Faveo bizi müthiş ağırlıyor. 3. Modülü merakla bekliyorum.

Gülden Çevik – Coats Türkiye İplik San. A.Ş.

Yöneticilere Liderlik-Koçluk Eğitimi II. Modül / 5-6-7 Şubat 2015

Çok katkı sağladı, çok teşekkürler.

Muhterem Öz – Zivella Mobilya

Yöneticilere Liderlik-Koçluk Eğitimi I. Modül / 12-13 Haziran 2015

Koçluk algısının yerleştiği hayatımızda çok önemli olan, alışkanlıklarımız yüzünden yanlış uyguladığımız kavramları nasıl yazmamız gerektiğini öğrendiğim, çaylak bir koç olarak ayrıldığım bir eğitim oldu.

Ali Al – Zivella Mobilya

Yöneticilere Liderlik-Koçluk Eğitimi II. Modül / 27-28-29 Ağustos 2015

Kişisel gelişimime fayda sağlayacağı kanaatindeyim. Eksik noktalarımı görme ve bunları nasıl geliştirebileceğim fırsatı oluşturdu bana bu eğitim.

E.İ. Özel – Zivella Mobilya

Yöneticilere Liderlik-Koçluk Eğitimi II. Modül / 27-28-29 Ağustos 2015

Eğitmenler müthiş. Bu eğitimin hayata bakış açımı değiştireceğini hiç düşünmemiştim.

Emre Efe – Zivella Mobilya

Yöneticilere Liderlik-Koçluk Eğitimi II. Modül / 27-28-29 Ağustos 2015

Duygu ve değerlerle birlikte koç olmak daha keyifli bir hâl almaya başladı ve çevremdeki insanlara daha etkili sorular sorup, onların yaralarına merhem olabileceğine inanıyorum.

Muhterem Öz – Zivella Mobilya

Yöneticilere Liderlik-Koçluk Eğitimi II. Modül / 27-28-29 Ağustos 2015

Gayet başarılı ve amaca yönelik, faydalı bir eğitim. Farkına vardığımız, dinleme ve güvenmenin önemini kavradığım ve hayatımıza katacağımız bir eğitim.

Nilüfer Özyıldırım – Mey İçki

Yöneticilere Liderlik-Koçluk Eğitimi I. Modül / 2-3-4 Temmuz 2014

Gökkuşağım artık 7 renk değil, teşekkürler DBE

Etiketler DBE-Forton Koçluk Okulu Duygusal Zeka Eğitim ICF Akredite Koçluk Eğitimleri Katılımcı Yorumları Koçluk