Düşük Motivasyonu Önlemek Mümkün

Yeni yılla birlikte pek çok şirket yeniden yapılanma planlarını tamamladı. 2013’te terfi ya da zam bekleyen çalışanların bir kısmının yüzü yılın ilk çeyreğinde gülerken, bir kısmı isteğine kavuşamadı. Yöneticiler çalışan performansını üst seviyeye çekmek için ne yapmalı?

Motivasyonu düşen çalışan ne yapmalı?

Terfi ve zam alamadığı için motivasyonu düşen çalışanın işiyle ilgili artı ve eksileri iyi tartması gerektiğine değinen Enkavi: “Bir anlık öfke ile dönülmesi zor kararlar verilmemelidir. O işte çalışmaya devam edecekse olabildiği kadar çabuk, kişisel motivasyonunu artırmaya, en azından daha da düşürmemeye çalışmalıdır. Yapılandırılmış bir ortamda konuşmak etkili olacaktır” diyor.

Düşük motivasyonu önlemek mümkün

Geride bıraktığımız yıl yüksek performansına rağmen terfi ve zam alamadan yeni iş yılma giren çalışanların stres seviyeleri yükselip, performansları düşüyor. Bu durumda şirketlerin yönetim kademelerine önemli ödevler düştüğünü anlatan DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü Kurumsal Gelişim Merkezi Yöneticisi Psikolog Ayşegül Horozoğlu Enkavi, terfi sistemlerinin net şekilde belirlenmesinin bu konudaki önlemlerden yalnızca biri olduğunun altını çiziyor. Enkavi, “Şirketlerde, çalışanların terfi almasının şartları belli ve tanımlı olmalıdır. Ayrıca bu prosedür tüm çalışanlara çok iyi duyurulmuş olmalı ki hayal kırıklıkları yaşanmasın. Bu sayede gerekli şartları yerine getiremeyen bir çalışan böyle bir beklenti içine girmez ve terfi alamadığı için motivasyonu bozulmaz” diyor. Ancak tüm bu şartların yerine getirilmesi durumunda bile terfi alamayan çalışanın enerjisinin düşeceğine dikkat çeken Enkavi, “Bu durumda kişinin bağlı olduğu yöneticisi, çalışanla bire bir görüşüp, nedenini doğru ve açık olarak anlatmalıdır. Böylece çalışan hiç olmazsa aldatılmışlık – kandırılmışlık psikolojisinden daha kolay çıkar. Ancak bu görüşmeyi olabildiği kadar terfi ve zam alamadığını başka bir yerden duymadan önce yapmak faydalıdır” diyor.

Adaletsizlik stres yaratır

Enkavi, “Adaletsizlik duygusu ve sürekli adaletsizliğe maruz kalmak yoğun stres yaratır. Stres altındaki kişi gergindir, öfkelidir” diyor.

HaberTürk / 10.02.2013
Yazının devamını pdf formatında okumak için tıklayınız

Etiketler adil düşük motivasyon İşyerinde Mobbing motive terfi zam

İlginizi Çekebilir