Kurumsal Gelişim Merkezi

Bir Şirket için Çıkış Mülakatları Neden Önemlidir?

Bir Şirket için Çıkış Mülakatları Neden Önemlidir?

Kurum kültürüne, günlük organizasyonel süreçlere, yönetim sorunlarına ve çözüm yollarına, çalışanların moral ve motivasyonuna daha derin bir bakış imkânı sunduğu için çıkış mülakatları şirketler için çok önemlidir.

            Özellikle çalışan bağlılığının ve çalışan deneyiminin gündemde olduğu bugünlerde, bağlılığı artırmak, motivasyonu yükseltmek ve kurumdaki iş süreçlerini iyileştirmek için çıkış mülakatlarına önem verilmelidir. Çıkış mülakatlarını yürütürken açık ve net bir standart görüşme yapısına sahip olmak, risk yönetiminde de önemli bir rol oynar. Çalışan sorunları iş yerlerinde adil ve etkili bir şekilde ele alındığında,  soruşturmalar, davalar veya şirket isminin kötü bir şekilde anılması önlenir. Bu mülakatlar standart ve tutarlı şekilde tamamlandığında iş yerinde olumlu ilişkiler geliştirilmesine de yardımcı olur.

Çıkış mülakatlarının kurumlara sağladığı diğer avantajlar:

 • Şirketten ayrılan çalışanlar genellikle çalışmaya devam edenlere kıyasla daha açık sözlü davranırlar ve bu yüzden onlardan daha net cevaplar alabilirsiniz.
 • Çalışanın ayrılma nedenini net olarak öğrenme imkânı bulursunuz. Ayrılma nedenleri düşündüğünüzden daha farklı olabilir.
 • Çıkış mülakatları işten ayrılan çalışanın da kendisini değerli hissetmesini sağlar. Bu sayede yapıcı geri bildirimlerini de sizlerle paylaşabilir.
 • Şirket içindeki acil müdahale gerektirecek sorunları, çatışmaları, çalışanların gelişime açık yönlerini ve eğitim ihtiyaçlarını fark etmenizi sağlar.
 • Kurum kültürü ve çalışanların arasındaki ilişkiler hakkında daha samimi ve dürüstçe cevaplandırılmış bir değerlendirme almanızı sağlar.
 • Mülakatta aldığınız geri bildirimler, çalışan bağlılığını ve performansını iyileştirmek için atmanız gereken adımları belirlemenize destek olur.
 • Çalışan sirkülasyonlarının nedenlerini anlamanıza yardımcı olur.

 

Şirketinizin büyüklüğü ne olursa olsun, çıkış mülakatları bir çalışanın iş yeri ortamını, yönetim içindeki sorunları tartışması için harika bir fırsat verir.

ÇIKIŞ MÜLAKATLARINDAN ELDE EDİLEN VERİLER NASIL KULLANILMALIDIR?

            Bu görüşmelerde elde ettiğiniz bilgiler, şirketinize inanılmaz bir değer kazandırabilir fakat bunun için görüşmelerden toplanan verilerin etkin ve doğru bir şekilde kullanılması gerekir. Fortune 500 şirketlerinin %90’ından fazlası, çıkış mülakatları yapıyor ancak bunların yalnızca %40’ından biraz fazlası bu uygulamaları başarılı bir şekilde yürütebiliyor. Bu yüzden mülakatta çalışanlardan edindiğiniz bilgileri, en verimli şekilde nasıl analiz edeceğinizi ve yorumlayacağınızı öğrenmelisiniz. Görüşmeleri daha etkili ve faydalı hale getirmek zorlayıcı ve zaman alıcı görünebilir. Ancak çalışanların geri bildirimleri ve iş süreçlerin işleyişi arasındaki bağlantıyı anladığınızda şirketinize dair kazanacağınız iç görü, başarınızı artırmak için hangi adımları atmanız gerektiğini gösteren önemli faktörlerden biri olacaktır.           

            Şirketler çıkış mülakatlarını yapılandırırlarken şu hedeflere odaklanmalıdır:

 • İnsan Kaynakları İle İlgili Sorunları Anlamaya Çalışın

Çıkış mülakatları yapan şirketlerin neredeyse hepsinin en büyük hedefi her zaman budur fakat genellikle insan kaynakları ile ilgili sorunlardan, maaş ve yan haklarla alakalı kısıtlı bir kısmına odaklanırlar. Elbette tatmin edici bir maaş çalışanları şirkette tutmak için önemlidir fakat çalışanların işten ayrılma sebepleri sadece aldıkları maaş ile ilgili değildir. İK uygulamaları ile ilgili başka pek çok sebep, bir çalışanın işten ayrılma kararında büyük bir rol oynayabilir. Mülakatlarda bu sebeplere odaklanmak ve işten ayrılan çalışanın geri bildirimlerini dikkate almak çok önemlidir.

 • Yöneticilerin Liderlik Tarzları ve Etkinlikleri Hakkında Fikir Edinmeye Odaklanın

Yöneticilerin güçlü ve gelişime açık yönlerini görebilmek, olumsuz olan faktörleri kapsamlı bir şekilde ele alabilmek ve iyileştirebilmek için çıkış mülakatlarında ayrılan çalışandan öğrenebileceğiniz bilgiler çok değerlidir. Bu görüşmeler sayesinde, şirketin yöneticileri ve çalışanları için eğitim ihtiyaç analizlerinin yanı sıra, daha somut sonuçları da ele alabilirsiniz.

 • Rakip Şirketlerle Kendi Şirketinizi Kıyaslayın

İşten ayrılan çalışan bir başka şirkette işe başlayacağını bildiriyorsa, yaptığınız mülakatta bu konuyu da ele almalısınız. Bu mülakatlar diğer şirketlerin maaş, sosyal haklar, izin günleri, çalışma sistemleri hakkında bilgi alabilmek için eşsiz bir fırsattır. Yetenekli çalışanları elde tutmak için eğitimlerin verildiği, şirketlerin kendilerini bu konuda geliştirmek için büyük emekler verdiği günümüzün rekabet ortamında, kaybettiğiniz çalışanı kimlerin, nasıl “avladığını” görme şansı elde edebilirsiniz.

 • Organizasyonu Geliştirmek İçin Fikirler ve Öneriler Alın

Çıkış mülakatları, şirket stratejisi, pazarlama, operasyonlar, sistemler, rekabet ve çalışanın kendi departmanının yapısı gibi daha geniş alanları kapsayacak şekilde olmalı ve çalışanın anlık deneyiminin ötesine geçmelidir. Çeşitli anket sorularıyla ya da yüz yüze mülakatlarda, işten ayrılan çalışanın bu alanlarla ilgili geri bildirimlerini ve önerilerini talep etmelisiniz.

                                               

KAYNAK                                  

Spain E., Groysberg B., (2016). Making Exit Interviews Count. Harvard Business Review

 

İçeriği Paylaş:

Benzer İçerikler :

Beyin ve Zeka

Zekaya olan ilgi, geçtiğimiz yüzyıl boyunca kimi zaman artan kimi zaman azalan bir çizgi izlese de bilim adamlarının yanıt aradıkları sorular aşağı yukarı hep ...

Yeni Nesil Yetenek Yönetimi

İş dünyasında giderek yükselen Y jenerasyonu ne istediğinin farkında ve bunun yöneticisi tarafından da bilinmesini istiyor. Yeteneklerini etkin bir şekilde ...

Çalışan Bağlılığı Oluşturmak İçin Yöneticiye Odaklanın!

Kurumunuzda Çalışan Bağlılığı oluşturmak için ne yapıyorsunuz? Eminim birçok firma yaptıkları Çalışan Memnuniyeti ve Bağlılığı araştırmalarından ...

Duygusal Dayanıklılık

Duygusal Dayanıklılık Duygusal dayanıklılık, kişinin değişime ve karışıklığa ayak uydurabilme kapasitesidir. Duygusal dayanıklılığı yüksek olan çalışanlar, ...

İlginizi Çekebilir :

Yetişkinlerde Öğrenmenin Temel İlkeleri

Genel olarak andragoji terimi ile ifade edilen yetişkin eğitimi tek kalıba uyan bir model değildir. Çocukların öğrenmesi için çeşitli tekniklere ihtiyaç olduğu ...

Tükenmişlik Sendromu

Çok uzun süreli yoğun ve stresli çalışma neticesinde kişinin fiziksel, duygusal ve davranışsal olarak tükenmesi, duyarsızlaşması, hiç bir şey yapmak istememesi ...

Test Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bir testi kurumunuzda kullanmaya karar vermeden önce aşağıda size verilen sorulara tatmin edici cevaplar aramanız gerekir.   1. Test, Yurt Dışı...

Çalışanların Ruh Sağlığını Korumak: İK’ya Düşen Roller?

Çalışan Memnuniyeti araştırmalarında en çok sorgulanan konular; Fiziksel Çalışma Ortamı, Psikolojik Çalışma Ortamı, İlk Yönetici, Üst Yönetim, Ücretlendirme ve ...