DBE Liderlikte Zihinsel Esneklik ve Çeviklik Programı

Üst düzey yöneticilerin değişimi en iyi şekilde yönetmeleri beklenir. Yönetici hızla değişen durumlara uyum sağladığı gibi birlikte çalıştığı kişilerin de uyum sağlamasını kolaylaştırmalıdır. Bunu başarabilmenin yolu çevik olmaktır. Zihinsel anlamda çevik olan bir yönetici kuşkusuz değişim dönemlerinde kurumu ileriye taşıyacaktır.

DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü Liderlikte Zihinsel Esneklik ve Çeviklik Programı ile üst düzey yöneticilerin değişken, belirsiz, karmaşık ve muğlak durumlara (VUCA çağına) adapte olmalarını sağlar. Programın ilk aşamasında üst düzey yöneticilere 16PF Kişili Envanteri ve Yönetsel Duygusal Zeka Envanteri ile analiz yapılır. Alınan sonuçlarla geri bildirim tamamlanır ve yetişkin öğrenme metadolojisine göre hazırlanmış uygulamalı üç ana başlıkta eğitim düzenlenir. Eğitimlerin ardından öğrenilenlerin hayatın içinde basit alışkanlıklara dönüşmesini desteklemek için takip çalışmaları ve koçluk görüşmeleri yapılır.

Üst Düzey Yöneticilere Özel
Liderlikte Zihinsel Esneklik ve Çeviklik Programı Adımları

Analiz

Psikometrik Envanterler:
– 16PF Liderlik ve Yönetim Tarzı Raporu
– Yönetsel Duygusal Zeka Envanteri
– Psikolojik Potansiyel Envanteri Değerlendirme

Değerlendirme

– Bireysel Geri Bildirim
– Gelişim Alanlarının Belirlenmesi

Eğitimler

1.Modül: Zorlu Durumlarda Esnek ve Dayanıklı Olabilmek (Resilience)
2.Modül: Değişim ve Kriz Yönetimi
3.Modül: Özgüvene Dayalı İletişim

Takip

– Katılımcının Kendine Koyduğu Hedefin Takibi
– Bireysel Koçluk Görüşmeleri

DBE Liderlikte Zihinsel Esneklik ve Çeviklik Programı hakkında Müşteri Temsilcimiz ile görüşmek için kgm@dbe.com.tr adresini kullanabilir veya 212 233 01 10 numaralı hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 

Etiketler 16PF Liderlik ve Yönetim Tarzı Raporu eğitim ve gelişim from kurumsal Kurumsal Gelişim Liderlikte Zihinsel Çeviklik ve Esneklik Üst Düzey Yöneticilere Özel

İlginizi Çekebilir